senat
commons.wikimedia.org / fot. Katarzyna Czerwińska
Autor Magdalena Więckowska - 4 Grudnia 2020

Możliwy przełom w Senacie już 11 grudnia? Sztab kryzysowy, KRIR i rolnicy

Senat po raz kolejny otworzy swoją Salę Plenarną do otwartej debaty na temat stanu polskiego rolnictwa. Wszystko to ma wydarzyć się 11 grudnia 2020 roku. Zgodę na takie wydarzenie wydał Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Dzięki temu Sztab Kryzysowy Rolników otworzy debatę o godzinie 10:00. Rozmowy będą przebiegały pod hasłem: “Stan i perspektywy polskiego rolnictwa w dobie kryzysu gospodarczego”.

W Senacie pojawią się nie tylko politycy i członkowie Sztabu Kryzysowego Rolników, ale także członkowie Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz przedstawiciele poszczególnych organizacji branżowych.

Senat i wielka debata

To już nie pierwszy raz, gdy Senat otwiera się na debatę z organizacjami rolniczymi - innym znamiennym przykładem takiego postępowania była debata dotycząca tzw. “piątki dla zwierząt”.

Tym razem powodem organizacji spotkania są problemy, z jakimi obecnie mierzy się polskie rolnictwo. Wielkim wyzwaniem jest światowy kryzys związany z pandemią koronawirusa, który zachwiał posadami łańcuchów żywności.

Kolejną bolączką polskich rolników jest afrykański pomór świń, z którym władze się do tej pory nie rozprawiły, a który jest także odpowiedzialny za dramatyczną sytuację na rynku wieprzowiny.

Dochodzą do tego problemy na rynku mięsa drobiowego. Przypomnijmy: 5 grudnia rolnicy mają zebrać się podczas strajku w Warszawie, postulując o zawieszenie spłaty kredytów oraz interwencję polskich władz w kwestii zwiększenia roli produkowanej w Polsce żywności.

Tematy te z pewnością zostaną poruszone również podczas spotkania 11 grudnia.

Sztab Kryzysowy Rolników

Sztab Kryzysowy Rolników utrzymuje, że zdecydował się na organizację debaty głównie dlatego, że - według rolników - politycy rządzący nie liczą się z głosem polskiej wsi podczas procedowania kolejnych ustaw. Rolnicy twierdzą, że brakuje im wymiany poglądów i czują się niezrozumiani w swoich protestach.

Warto dodać, że Sztab Kryzysowy Rolników pierwotnie usiłował zorganizować debatę w Sejmie, lecz spotkał się z decyzją odmowną.

11 grudnia podczas trwania debaty planowana jest także konferencja prasowa przed Salą Plenarną Senatu, podczas której uczestnicy rozmów z pewnością podzielą się kolejnymi informacjami na temat ustaleń między stronami.

Czy w Senacie możliwy będzie przełom w decydowaniu o punktach zapalnych polskiego rolnictwa? Trudno o tym wyrokować, lecz trzeba przyznać, że spotkania stron są z pewnością pierwszym krokiem do rozwiązania kwestii spornych.

Następny artykuł