senat
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 13 Stycznia 2021

Duża zmiana ustawy o prawie łowieckim. Chodzi o odszkodowania

Senat opowiedział się za przyjęciem projektu zmiany ustawy o prawie łowieckim w środę 13 stycznia 2021 roku. Za zmianą zagłosowali wszyscy senatorowie. Projekt jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego, a wkrótce prace nad nim rozpocznie Sejm.

Głosowanie Senatu nad nowelizacją ustawy o prawie łowieckim otwiera nowy rozdział w kwestiach dotyczących odszkodowań za szkody łowieckie.

Senat i nowelizacja ustawy

Co będzie największym novum w nowelizacji ustawy o prawie łowieckim? Pod lupę wzięto m.in. warunki, na jakich przyznawane są odszkodowania za szkody łowieckie. Wedle najnowszego projektu prawo do otrzymania rekompensaty finansowej ma być rozszerzone, a tym samym - będzie łatwiej je uzyskać.

Rolnicy otrzymują specjalne odszkodowania w sytuacjach, gdy dzika zwierzyna zniszczy pole lub sad należące do przedsiębiorcy. W świetle prawa dzikie zwierzęta są własnością państwa, toteż szkody na tym polu są pokrywane kwotami ze środków publicznych.

Punktem spornym były sytuacje, w których rolnicy nie chcieli godzić się na budowę specjalnych ogrodzeń (lub montażu urządzeń) uniemożliwiających niszczenie zasiewów przez dzikie zwierzęta. Do tej pory rolnik, który podjął taką decyzję musiał liczyć się też z konsekwencjami: nie mógł otrzymać żadnego odszkodowania.

Emilka z Emilka z "Rolnicy. Podlasie" wyznała, co stało się z jej przyjacielem. Smutne wydarzenieCzytaj dalej

Nowelizacja ustawy zakłada zmianę tego przepisu. W praktyce rolnik nadal będzie mógł nie wyrażać zgody na wykonanie zabiegów odstraszających niszczycielskie zwierzęta, lecz nie będzie ponosił za to dalszych konsekwencji.

W rezultacie każdy rolnik, który dozna szkód wyrządzonych przez dziką zwierzynę ma prawo otrzymać rekompensatę.

Decyzja Trybunały Konstytucyjnego

Co ciekawe, 8 maja 2019 roku do publicznej wiadomości została podana informacja o opinii Trybunału Konstytucyjnego w związku z warunkami otrzymywania odszkodowań za szkody łowieckie.

Sędziowie orzekli, że niemożność otrzymania rekompensaty finansowej za szkody wskutek odmowy budowy ogrodzeń jest niezgodna z ustawą zasadniczą.

W sytuacji, w której Trybunał Konstytucyjny opiniuje istniejącą ustawę jako niezgodną z Konstytucją, zapisy trafiają do procedowania w Senacie. Izba ta ma w obowiązku zastosować się do wyroku orzeczonego przez Trybunał Konstytucyjny.

Można więc powiedzieć, że kwestią czasu będzie procedowanie nowelizacji ustawy o prawie łowieckim przez Sejm, a wkrótce odszkodowania będą przyznawane wszystkim rolnikom ze względu na szkody łowieckie.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł