serial
screen z YouTube
Autor Magdalena Więckowska - 6 Października 2020

Czy wiesz, z jakiego serialu pochodzi ten kadr? Był kultowy w PRL-u, uwielbiały go miliony

Serial, który zapisał się w pamięci Polaków i stał się swego rodzaju ikoną polskiej kinematografii. “Janosika” zna każdy - również ten, kto nigdy tego filmu nie oglądał. Są w historii polskich seriali takie produkcje, których tytuły są reklamą same dla siebie. Tak jest w przypadku “Czterech pancernych…”, “Czarnych chmur” czy właśnie “Janosika”. Z pewnością nikt z was nie miał problemu z odgadnięciem, że kadr na zdjęciu pochodzi z tego właśnie serialu.

Serial ten jest też w pewnym sensie symbolem polskiego ducha, z którym utożsamiało się wielu z nas. Janosik - waleczny, silny, nieustraszony w momentach, gdy inni uciekają się do nieprawości - takie wartości chcieliśmy oglądać na ekranach telewizorów, gdyż są zawsze bliskie naszym sercom.

Serial, który jest jak pozytywka wspomnień

“Janosik” wyreżyserowany przez Jerzego Passendorfera stał się prawdziwym hitem na wiele lat. Serial był emitowany na antenie Telewizji Polskie od 26 lipca do 18 października 1974 roku. Sama postać Janosika jest dyskusyjna - w produkcji główny bohater wzorowany jest na karpackim zbójniku Juraju Janosiku, który dokazywał w Tatrach na przełomie XVII i XVIII w. Można powiedzieć, że postać ta może być określana naszym góralskim Robin Hoodem. Poza wartką akcją, która przyciągała do ekranów całe rzesze telewidzów, “Janosik” nieprzerwanie rozśmieszał wieloma humorystycznymi momentami. Kto z nas nie poczułby ukłucia nostalgii, powracając do scen ze słynnym Markiem Perepeczką?

Serial, który łączył pokolenia

“Janosika” chcieli oglądać wszyscy. Dla młodszych główny bohater był jak idol, dla starszych - fabuła była okazją do krytycznego spojrzenia na świat, w jakim przyszło nam żyć. A to wszystko w pięknej scenerii polskich Tatr, z których jesteśmy niezmiennie dumni. Produkcja była realizowana m. in. w Dolinie Chochołowskiej, w rejonach Ojcowa, wielu lokalizacjach na Podkarpaciu, w rezerwacie przyrody Przełom Białki pod Krempachami obok Nowej Białej. Góralskie akcenty i sceny na tle polskiej przyrody robiły wrażenie na każdym widzu. Czy jest ktoś, kto nie pamięta sceny ze ślubu Janosika i Maryny w ostatnim odcinku?

Następny artykuł