skarb
unsplash.com / fot. vision webagency
Autor Magdalena Więckowska - 17 Listopada 2020

Znaleźli bezcenny skarb w lesie. Ma ponad 300 lat, w okolicy może być ich więcej

Skarby występują głównie w baśniach dla dzieci i mało kto spodziewałby się takowy znaleźć gdzieś w pobliskim lesie. Okazuje się jednak, że w lasach pod Toruniem eksploratorzy z grupy Weles znaleźli sakiewkę ze srebrnymi monetami, które mogą liczyć nawet 300 lat. Co ciekawe, nie jest to pierwsze odkrycie na tym terenie - w październiku znaleziono również końskie ogłowie, które liczy sobie około 2,5 tysiąca lat.

Skarby zakopane w ziemi okazują się być dość częstymi znaleziskami w lasach w Nadleśnictwie Cierpiszewo pod Toruniem. Może to oznaczać, że znajduje się tam jeszcze więcej nieodkrytych artefaktów.

Już wiadomo: pogoda na grudzień i Boże Narodzenie. Czy święta będą wreszcie białe?Już wiadomo: pogoda na grudzień i Boże Narodzenie. Czy święta będą wreszcie białe?Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Niepublikowane dotąd zdjęcia i wielki sekret Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie" ujrzały światło dzienne. Fani są zachwyceni
2. Ile zarabiał Lech Wałęsa przed pandemią? Były prezydent nazwał się bankrutem, ale stawki mówią co innego
3. Józef z "Rolnik szuka żony" publicznie upomniał Apolonię: "o czym Ty piszesz?". Bitwa na słowa w sieci

Skarby w lesie

Grupa historyczno-eksploracyjna Weles odnalazła sakiewkę wypełnioną kilkudziesięcioma srebrnymi monetami, które były wybite około XVI i XVII wieku.

Na monetach widnieją wizerunki Gustawa II Adolfa, który w owym czasie był królem Szwecji.

Można zatem domyślać się, że sakiewka została pozostawiona podczas tzw. potopu szwedzkiego w Polsce.

Warto dodać, że takie eksploracje nie mogą być prowadzone spontaniczne przez osoby prywatne - grupa Weles posiada specjalne zezwolenie na poszukiwanie skarbów przeszłości w Nadleśnictwie Cierpiszewo pod Toruniem.

Józef z Józef z "Rolnik szuka żony" publicznie upomniał Apolonię: "o czym Ty piszesz?". Bitwa na słowa w sieciCzytaj dalej

Inne znaleziska

Odkrycie, które niewątpliwie wywarło wielkie wrażenie na członkach grupy Weles to końskie ogłowie.

Według pierwszych szacunków pochodzi ono sprzed 2,5 tysiąca lat i bez wątpienia jest znaleziskiem unikalnym i wyjątkowym na skalę światową.

Innymi elementami znalezionymi w podtoruńskim lesie jest także grot włóczni mający kilka tysięcy lat, a także toporek z czasów epoki brązu.

Są to unikalne znaleziska, które ukazują nie tylko postęp rozwoju cywilizacji na terenie dzisiejszej Polski, ale pokazują również historię rozwoju życia na wsi, rolnictwa i sposobu chowu zwierząt.

Jak się okazuje, na terenach Nadleśnictwa Cierpiszewo odkrywcy znaleźli pierwsze tropy nieznanej dotąd osady - jej lokalizacja nie jest jednak obecnie podana do publicznej wiadomości.

Czy oznaczałoby to, że czeka nas kolejna niespodzianka na skalę Biskupina? Wszystko okaże się najprawdopodobniej w najbliższej przyszłości.

Wszystkie te eksploracje możliwe są dzięki pozwoleniu uzyskanemu od kujawsko-pomorskiego konserwatora zabytków, wójta gminy Wielka Nieszawka - Krzysztofa Czarneckiego, a także Nadleśnictwa Cierpiszewo.

Marta Manowska pokazała się na planie i uchyliła rąbka tajemnicy. Fani zachwyceniMarta Manowska pokazała się na planie i uchyliła rąbka tajemnicy. Fani zachwyceniCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie tylko dla fanów słynnego batonika. Przepyszne ciasto bez pieczenia „Prince Polo”
  2. Przeżyła śmierć kliniczną i mówi, że widziała Boga. Opowiada o szczegółach zza światów
  3. Wielkie pieniądze idą do rolników. Internauci zdają relację
  4. Propozycja zawieszenia kontroli w gospodarstwach. KRIR nie ma wątpliwości
  5. Od poniedziałku gigantyczna zmiana na rynku mięsa. Hodowcy przerażeni
  6. Dlaczego pies kładzie się przy Twoich stopach? Spanie w nogach jest ważnym sygnałem, lepiej go nie bagatelizować
  7. Marta Linkiewicz pokazała nagie pośladki. Gwiazda Fame MMA szokuje, zdjęcie tylko dla dorosłych (FOTO)

Następny artykuł