skarb państwa
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Magdalena Więckowska - 14 Stycznia 2021

8 spółek od Skarbu Państwa do KSC. Pomysł, który ma wesprzeć polskie rolnictwo

Skarb Państwa najprawdopodobniej przekaże osiem spółek rolno-spożywczych Krajowej Spółce Cukrowej. Wniosek o przeniesienie został złożony 30 grudnia 2020 roku do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Skarb Państwa ma oddać kontrolę nad ośmioma spółkami Krajowej Spółce Cukrowej ze względu na jej wiodącą rolę w sektorze rolno-spożywczym i szansę na wsparcie polskiego rolnictwa.

Skarb Państwa ma przekazać spółki

Krajowa Spółka Cukrowa ma przejąć następujące spółki o charakterze rolno-spożywczym:

  • Danko Hodowla Roślin sp. z o.o. z siedzibą w Kościanie
  • Kutnowska Hodowlą Buraka Cukrowego sp. z o.o. z siedzibą w Kłodawie
  • Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice sp. z o.o. z siedzibą w Kruszwicy
  • Poznańska Hodowlą Roślin sp. z o.o. z siedzibą w Tulcach
  • Elewarr sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie
  • Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie
  • Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka sp. z o.o. z siedziba w Świeszynie
  • Kombinat Rolny Kietrz sp. z o.o. z siedzibą w Kietrzu.

Portal agropolska.pl przekazał stanowisko Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta w tej sprawie:

Fani zbierają pieniądze dla Gienka i Andrzeja. Jedna inwestycja, która może odmienić ich życieFani zbierają pieniądze dla Gienka i Andrzeja. Jedna inwestycja, która może odmienić ich życieCzytaj dalej

- Przejęcie kontroli nastąpi w wyniku wniesienia przez Skarb Państwa - Ministra Aktywów Państwowych udziałów Spółek Przejmowanych, uprzednio przejętych od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, jako wkładu niepieniężnego na podwyższony kapitał zakładowy KSC.

Krajowa Spółka Cukrowa

Jeszcze w 2020 roku pojawiła się rządowa informacja o tym, że planowane jest stworzenie Krajowej (Polskiej) Grupy Spożywczej. Inna nazwa dla tego przedsięwzięcia to Narodowy Holding Spożywczy.

Niebagatelną rolę miałaby tu odegrać Krajowa Spółka Cukrowa - również poprzez konsolidację spółek w branży rolno-spożywczej. Przejęcie wyżej wymienionych ośmiu spółek od Skarbu Państwa jest jednym z kroków wcielających ten plan w życie.

Idea ta ma wspierać krajowy sektor rolno-spożywczy. Tworzenie Krajowej Grupy Spożywczej ma się zakończyć w pierwszym półroczu 2021 roku.

Sama Krajowa Spółka Cukrowa powstała w 2002 roku jako konsolidacja trzech innych spółek cukrowych należących do Skarbu Państwa. Co istotne, jest największym producentem cukru w Polsce i jednym z liderów tej branży w Europie.

Główna gałąź działalności Krajowej Spółki Cukrowej to - jak mówi sama nazwa - produkcja i sprzedaż cukru, ale także przetwórstwo owocowo-warzywne oraz handel wyrobami powstałymi w wyniku obróbki cukru.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł