Smog - sytuacja w Polsce
Andrzej Kamiński/Wikipedia/ (CC BY-SA 4.0)
Autor Aneta Wasilewska - 15 Listopada 2020

Polska czerwonym punktem na mapie Europy. Najgorsza sytuacja w Małopolsce i na Mazowszu

Niestety, okres jesienno-zimowy w Polsce oznacza tylko jedno, pogarsza się jakość powietrza. Jak donosi Gazeta Wyborcza, Polska była jednym z czerwonych punktów na mapie całej Europy, z czego wynika, że jakość powietrza jest jedną z najgorszych w skali całego kontynentu. Eksperci i lekarze wyciągnęli także wnioski na temat tego, jak smog oddziałuje na ludzki organizm w dobie pandemii. Rezultaty są piorunujące.

Smog nie odpuszcza. Niestety, sytuacja, z którą mierzymy się w Polsce, cały czas się pogarsza i chociaż za oknami pojawia się słońce, zachęcające do spacerów, to patrząc na jakość powietrza, odechciewa się gdziekolwiek wychodzić. Jak niedawno wspominaliśmy, z dramatyczną sytuacją muszą mierzyć się mieszkańcy Olsztyna. Jednak nie tylko.

Smog w Polsce. Najgorsza sytuacja w Małopolsce i na Mazowszu

Patrząc na jakość powietrza w kraju, najgorzej wypada centralna i południowa część. Jak można dowiedzieć się z materiału opublikowanego w Gazecie Wyborczej, dramatyczna sytuacja miała miejsce w nocy z soboty na niedzielę, gdy w Krakowie, Zabierzowie, Suchej Beskidzkiej czy Zakopanem stężenie PM10 znacznie przekraczały normy.

Niepublikowane dotąd zdjęcia i wielki sekret Andrzeja z Niepublikowane dotąd zdjęcia i wielki sekret Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie" ujrzały światło dzienne. Fani są zachwyceniCzytaj dalej

Nie lepiej było w niedzielny poranek. W Krakowie dopuszczalne wartości stężeń pyłów PM 10 zostały przekroczone na Alejach Trzech Wieszczów oraz w Nowej Hucie. Dobrą wiadomością jest jedynie to, że średnia dla całego miasta zaczyna się powoli normować.

Niestety, na gorsze powietrze dziś przez cały dzień skazani byli mieszkańcy Oświęcimia i Skawiny, gdzie dobowe stężenia zanieczyszczeń pyłami PM10 zostało znacznie przekroczone.

Jakość powietrza w całej Europie na bieżąco można śledzić w sieci na przykład >tutaj<.

Polska czerwonym punktem na mapie Europy

Patrząc jakość powietrza w skali całej Europy, widać, jak bardzo wyróżnia się Polska. Nasz kraj, zgodnie z doniesieniami dziennikarzy Gazety Wyborczej, stanowi jeden z największych czerwonych punktów na mapie. Czerwone punkty przypisywane są do miejsc, w których jakość powietrza jest najgorsza.

Skutki wydychania smogu mogą być opłakane dla zdrowia. Niestety, nie będą one widoczne od razu, dopiero po jakimś czasie pojawią się problemy zdrowotne, a wśród nich zwiększone ryzyko zapadalności na choroby układu oddechowego, zapadalności na choroby układu oddechowego, zapadalności na choroby układu krążenia, zapadalności na choroby układu nerwowego, zwiększone ryzyko takich chorób jak nowotwór, patologii ciąży, a nawet skrócenie długości życia. W ostatnich dniach pojawiła się także wiadomość, jak w dzisiejszej sytuacji niebezpieczny dla zdrowia jest smog.

Smog a wirus

Jak opisano na łamach "Cardiovascular Research", naukowcy z Moguncji dowiedli, że aż 15 procent śmiertelnych przypadków koronawirusa przez długi czas oddychało zanieczyszczonym powietrzem. Co więcej, w Polsce jest to aż 28 procent zgonów.

Niestety, z wynikami badań naukowców z Moguncji zgadzają się także badacze z województw śląskiego i małopolskiego.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Od poniedziałku gigantyczna zmiana na rynku mięsa. Hodowcy przerażeni
2. 16-latek pomylił się przy kasie o 2,12 zł. Policja zakuła go w kajdanki i odwiozła radiowozem
3. Wielkie pieniądze idą do rolników. Internauci zdają relację

Zostały dwa tygodnie na wywiązanie się z obowiązku. Kary dla zapominalskich wyniosą nawet 5 tysięcy złZostały dwa tygodnie na wywiązanie się z obowiązku. Kary dla zapominalskich wyniosą nawet 5 tysięcy złCzytaj dalej

- Nie mam dobrych wiadomości. Z dużym prawdopodobieństwem mogę powiedzieć, że istnieje korelacja między ilością zachorowań i zgonów przez koronawirusa a jakością powietrza w poszczególnych województwach. Współczynnik korelacji wynosi 0,63. Innymi słowy, im wyższe w powietrzu stężenie pyłu PM2,5, tym wyższa zachorowalność na COVID-19 i ryzyko zgonu - przekazał na łamach Śląskiego Biznesu prof. Piotr Kleczkowski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, specjalista m.in. od spraw ochrony środowiska.

Smog

fot. screen Gazeta Wyborcza

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jarosław zaczął kisić kapustę. Nazajutrz zobaczył, że sok zamienił się w kompletny śluz, poradzili mu wlać wodę spod ogórków, efekt powala
  2. “Nie traćcie na mnie czasu”. Niewiarygodnie wzruszająca historia 90-latka chorego na Covid-19
  3. Internauci w mocnych słowach o Andrzeju i Gienku z "Rolnicy. Podlasie". Nikt się nie spodziewał
  4. Romans za kulisami "Rolnik szuka żony"? W sieci pojawił się zaskakujący wpis uczestniczki hitu TVP
  5. Inwazyjny gatunek z Azji zagraża gospodarce i ekosystemowi. Ludzie załamują ręce
  6. Szczeniak urodził się z niezwykłym wyrazem pyszczka. Ciągle wygląda na zmartwionego
  7. Kamil Stoch zadziwił Polaków. Wyjawił, co jest dla niego ważniejsze od sportu, nikt nie mógł się spodziewać takich słów

Źródło: Gazeta Wyborcza

Następny artykuł