soja
podkarpackie.kas.gov.pl
Autor Magdalena Więckowska - 20 Stycznia 2021

Przewozili soję pociągiem do Polski z Ukrainy. Nie do wiary, co wykryła KAS w wagonie

W ziarnach soi transportowanych z Ukrainy na teren Polski Krajowa Administracja Skarbowa wykryła papierosy. Wartość przemycanego towaru szacuje się na około 15 tysięcy złotych.

Soja - a w niej nielegalne papierosy - była przewożona pociągiem towarowym. Proceder wykryli celnicy z Oddziału Celnego Kolejowego Przemyśl-Medyka.

Soja i papierosy

Cała sytuacja miała miejsce 18 stycznia 2021 roku i została opisana w komunikacie Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie. Jak można przeczytać na portalu IAS, przemyt papierosów został udaremniony dzięki celnikom, którzy byli na służbie w Oddziale Celnym Kolejowym Przemyśl-Medyka.

Pociąg podróżował z terenu Ukrainy, lecz komunikat wystosowany przez Izbę Administracji Skarbowej w Rzeszowie nie podaje, z jakiego miasta, ani do jakiej lokalizacji był skierowany skład.

Wiadomo jednak, iż w wagonach znajdowały się ziarna soi. Wśród nich skryty był dodatkowy, nielegalny ładunek w postaci tysiąca paczek papierosów.

Podczas pożaru padło im 110 krów. Pogorzelcy pilnie potrzebują pomocyPodczas pożaru padło im 110 krów. Pogorzelcy pilnie potrzebują pomocyCzytaj dalej

Paczki papierosów były owinięte czarną folią, lecz ich wykrycie byłoby znacznie bardziej utrudnione, gdyby nie zastosowana profilaktycznie specjalistyczna technologia do kontroli pociągu.

Technologia w walce z przestępczością

Jak się okazuje cały skład został prześwietlony skanerem RTG, o czym zapewne nie pomyśleli przemytnicy nielegalnego towaru. Dzięki temu celnicy - jeszcze przed otwarciem zawartości wagonów - mieli powody, by podejrzewać, że w zadeklarowanym towarze jest przewożone coś więcej niż tylko żywność.

Jak widać, technologia potrafi efektywnie pomagać w walce z przestępczością - celnicy potwierdzili obecność papierosów. Ich wartość szacuje się na około 15 tysięcy złotych.

Sprawa została skierowana do Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: podkarpackie.kas.gov.pl

Następny artykuł