sołtys
Marek BAZAK/East News
Autor Magdalena Więckowska - 27 Grudnia 2020

Cała prawda o byciu sołtysem. Zarobki mogą mocno zdziwić

Sołtys jest jedną z najważniejszych osób wsi, która reprezentuje lokalną społeczność w gminie i powiecie. W Polsce jest ich około 40 tysięcy, lecz o ich pracy mówi się rzadko kiedy. Stanowienie pieczy nad sołectwem nie jest prostą sprawą - czy jednak ma to odzwierciedlenie w zarobkach za tę funkcję?

Okazuje się, że sołtys może (choć nie musi) zarobić około 500 złotych miesięcznie. Jest to średnia kwota możliwych zarobków.

Sołtys i finanse

Na funkcję sołtysa wybierany jest gospodarz danej okolicy raz na cztery lata. Osoba taka musi cieszyć się powszechnym zaufaniem i dobrą opinią - wszak to do sołtysa mieszkańcy kierują swoje problemy i pytania, mając nadzieję, że zostanie im udzielona pomoc.

Można zatem powiedzieć, że sołtys pełni istotną funkcję społeczną, ponieważ nie tylko reprezentuje swoje sołectwo na zewnątrz, lecz także zwołuje wiejskie zebrania, pobiera podatek rolny i leśny, bierze udział w sesjach rady gminy i komisji rady gminy.

Ponadto samodzielnie organizuje zebrania wiejskie oraz realizuje uchwały, które zatwierdziła rada gminy.

Jak widać - pracy jest tutaj całkiem sporo, a nie wolno zapominać, że sołtys bywa w większości przypadków rolnikiem, który musi przede wszystkim zająć się swoim gospodarstwem.

Z tego względu zarobki na stanowisku sołtysa mogą mocno zdziwić - wiele osób z pewnością stwierdzi, że wysiłek i zaangażowanie w pracę nie są proporcjonalne do pobieranego przez sołtysa wynagrodzenia.

Zarobki sołtysa

Wysokość miesięcznej kwoty, jaka trafi do kieszeni sołtysa zależy od decyzji Rady Gminy. Jest ona sumą dwóch składowych: diety i prowizji od pobranego podatku. Często bywa tak, że sołtys otrzymuje dietę jedynie w sytuacji, gdy odbywają się sesje Rady Gminy.

Dieta ma miesięczną wysokość od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, zazwyczaj mieści się w przedziale od 200 do 300 złotych, lecz rzadko kiedy przekracza 500 złotych. W 2018 roku za sprawą PSL do sejmu trafił projekt o podwyższeniu uposażenia sołtysów do 1000 złotych, lecz niestety został odrzucony w pierwszym czytaniu.

W przypadku prowizji od zebranych podatków sołtys pobiera zazwyczaj prowizję w postaci zaledwie 2-3% zainkasowanej kwoty od podatników. Kwoty te również różnią się w zależności od sołectwa i decyzji Rady Gminy.

Jak widać, nie jest łatwo być sołtysem - pozycja ta wiąże się z dużą odpowiedzialnością i szeregiem obowiązków, lecz niestety wynagrodzenie za pracę (która często odbywa się “po godzinach”) jest minimalne. Czy z tego względu w przyszłości możemy spodziewać się zaniku pozycji sołtysa na wsiach? Sprawa jest otwarta i na pewno wymaga rozważnego przemyślenia.

źródło: agropolska.pl, wiescirolnicze.pl

Następny artykuł