Środki ochrony roślin - UE
Oprysk pól w Sepnie, gm. Oborniki/MOs810/Wikipedia/(CC BY-SA 4.0)
Autor Aneta Wasilewska - 25 Stycznia 2021

Rejestr środków ochrony roślin coraz bardziej skromny. Ponad 50 substancji do wykreślenia

Szkodliwy wpływ na ludzi, zwierzęta i środowisko - takie są przesłanki UE za wycofywaniem kolejnych środków ochrony roślin z rejestru. Każdego roku lista coraz bardziej się uszczupla. Już teraz wiadomo, że z rejestru na poziomie europejskim może zostać wykreślone ponad 70 substancji, w przypadku Polski mowa o 54.

Z roku na rok w Europie skracana jest lista substancji, które można wykorzystywać w przypadku ochrony roślin. W przypadku ochrony rzepaku i buraków jednym z największych problemów okazał się zakaz stosowana neonikotynoidów w zaprawach nasiennych. Niestety, to zaledwie początek.

W rejestrze brak: chlotianidyny, imidachloprydu i tiametoksamu. Zaraz zniknie tiachloprydyl

Na problem zwracał uwagę prof. Marek Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu podczas Polskiego Kongresu Rolniczego.

- Brak neonikotynoidów w zaprawach to cios dla rolników uprawiających rzepak. Nie mamy już w rejestrze chlotianidyny, imidachloprydu i tiametoksamu, a od 3 lutego tego roku nie będziemy też mieli tiachloprydu - przekazywał.

Nie dostał dofinansowania, dziś się z tego cieszy. Nie dostał dofinansowania, dziś się z tego cieszy. "Sytuacja w rolnictwie jest bardzo niepewna"Czytaj dalej

Co więcej, zaznaczał, że wycofanie zapraw przyczyniło się do zwiększenia chemizacji rolnictwa, kosztów upraw, a także pociągnęło za sobą wiele utrudnień.

- Bez zapraw rolnicy wykonują do 4 zabiegów nalistnych w rzepaku przeciwko szkodnikom, podczas gdy zaprawy można traktować jako pół zabiegu. To oznacza wzrost użycia środków nawet o 8 razy - opisuje sprawę portal TopAgrar.

A jak przekonuje Mrówczyński, podobne działania są sprzeczne z zasadami integrowanej ochrony, zrównoważonego rolnictwa, a także koncepcją Zielonego Ładu.

Dlaczego substancje znikają z rejestru ŚOR?

Substancje znikają z rejestru środków ochrony roślin ze względu na ich negatywny wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt, a także ze względu na ochronę środowiska.

- Wpływ ten jednak nie jest w 100% udowodniony, jednak machina biurokratyczna jest rozpędzona i kolejne substancje czekają na wykreślenie. Insektycydy obwinia się m.in. za: powodowanie zaburzeń hormonalnych ssaków, negatywny wpływ na środowisko, negatywny wpływ na zapylacze - informuje portal.

W związku z tymi krytejami z listy na poziomie Unii Europejskiej znalazło się 15 substancji czynnych insektycydów, dla Polski będzie to 11 substancji. Jeżeli chodzi o substancje z innych grup środków, z listy w Polsce mogą zostać wykreślone 24 fungicydy, 18 herbicydy i jeden regulator wzrostu. Łącznie w Polsce rejestr będzie szczuplejszy o 54 substancje, a w UE o 74.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: TopAgrar

Następny artykuł