strajk
unsplash.com
Autor Magdalena Więckowska - 11 Grudnia 2020

Rolnicy z Niemiec też strajkują. Problem z cenami niektórych produktów coraz bardziej palący

Strajk rolników z Niemiec miał miejsce w ostatnich dniach w Dolnej Saksonii. Powodem protestów są niekorzystne ceny mięsa i mleka w sieci sklepów Aldi. Niemieccy rolnicy apelują o rozmowy z władzami sieci, by ustalić sprawiedliwe ceny sprzedawany przez nich produktów.

Strajki rolników mają miejsce nie tylko w Polsce - również nasi sąsiedzi zza zachodniej granicy czują się niesprawiedliwie traktowani przez sprzedawców ich żywności.

Strajki rolników w Niemczech

Jak podaje portal warzywa.pl strajk niemieckich rolników miał miejsce w nocy z 7 na 8 grudnia 2020 roku. Przedsiębiorcy są niezadowoleni ze stawek, jakie są im oferowane przez sieć sklepów Aldi.

Można powiedzieć, że niemieccy rolnicy mają podobny problem jak ich polscy sąsiedzi - cena za wyprodukowanie żywności nie umożliwia godnych zarobków przez niesprawiedliwe zachowanie pośredników.

Rolnicy chcą większego udziału w cenie detalicznej sprzedawanych produktów oraz rozmów z szefem Aldi-Nord. Czy porozumienie jest realnym rozwiązaniem konfliktu? Póki co sprawa pozostaje w zawieszeniu.

Skala strajków w Niemczech

To już nie pierwszy strajk rolników za naszą zachodnią granicą. Jeden z nich miał miejsce we wrześniu, kiedy to przedsiębiorcy rolni zablokowali sklepy sieci Edeka. Powód? Niekorzystne ceny dla rolników i mały udział w cenie detalicznej.

Sytuacja powraca jak bumerang, a niemieccy rolnicy wzięli pod lupę sieć sklepów Aldi. Skala protestów była pokaźna - strajki zorganizowana w kilku landach, a w Dolnej Saksonii rolnicy zablokowali osiem magazynów sieci Aldi.

Warto dodać, że blokada magazynów rolniczymi traktorami jest jednym z najdotkliwszych sposobów zwrócenia na siebie uwagi - sieć handlowa za każdą godzinę przestoju pod magazynami ponosi wielkie straty finansowe. Mogą one sięgnąć nawet setek tysięcy euro.

Blokady rolników uniemożliwiły jakiekolwiek działania pracowników magazynu. Obecnie wiadomo, że właściciel sieci zgodził się na rozmowy z rolnikami - mają się one odbyć w piątek 11 grudnia 2020 roku.

Do sprawy wkroczyła również minister rolnictwa Dolnej Saksonii, która przeprowadziła rozmowy ze związkowcami na temat ich problemów.

Następne spotkanie niemieckiej polityk z rolnikami ma się odbyć za miesiąc.

Pieniądze zostaną wypłacone jeszcze w tym miesiącu. Pojawiło się potwierdzenie z MRiRWPieniądze zostaną wypłacone jeszcze w tym miesiącu. Pojawiło się potwierdzenie z MRiRWCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł