świnia
snl.no / for. Reinrard Gessl.
Autor Magdalena Więckowska - 8 Listopada 2020

Jak nazywa się świnia ze zdjęcia? Fenomenalna rasa, mało kto o niej słyszał

Świnia to jedno z najpopularniejszych zwierząt gospodarskich. Jest przede wszystkim źródłem mięsa i mało kto zastanawia się, że świnie domowe mogą zachwycać swoim niecodziennym wyglądem. Z pewnością rasą świni, obok której nikt nie przejdzie obojętnie jest mangalica. Wielu miłośników zwierząt może połączyć fakty przemawiające za tym, że Węgrzy mają szczególne upodobanie do kształtowania charakterystycznych futrzastych ras zwierzaków. Poza nietuzinkową mangalicą węgierską rasą jest również pies z “dredami”, zwany komondorem.

Świnia mangalica jest bardzo popularna u naszych węgierskich sąsiadów. Nic dziwnego - jest odporna na choroby i niewymagająca. Poza tym rośnie do sporych rozmiarów, co z pewnością zadowoli każdego zawodowego hodowcę świń.

Świnia z loczkami

Czemu mangalica zawdzięcza tak charakterystyczny wygląd? Jest ona bowiem przez cały rok pokryta kręconym futrem, które występuje w różnych barwach.

Najpopularniejszą maścią jest jasny kolor futra, zwana mangalicą blond. Inną odmianą jest mangalica ruda, która jest bardziej płodna i masywna.

Istnieje również mangalica czarna, która niestety wymarła u progu XX wieku. Za nietypowy wygląd świni odpowiada fakt, że powstała ona wskutek skrzyżowania ras świń bakonyi oraz szalontai z dzikiem.

Szalona popularność mangalicy

Mangalica zawładnęła sercami hodowców świń głównie dlatego, że nigdy nie miała wygórowanych wymagań bytowych, była odporna na klimat i choroby, mogła przez cały rok przebywać na pastwisku. Dodatkowo zachowała niektóre cechy dzika.

Obecnie mangalica jest bardzo popularną rasą świni nie tylko na Węgrzech, lecz zdobywa rozgłos również w innych krajach. Choć co prawda nie jest zbyt rozpowszechniona w Polsce, jest warta uwagi hodowców ze względu na swoje unikalne cechy.

Następny artykuł