Świnia - zdarzenie
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Turku
Autor Aneta Wasilewska - 9 Lutego 2021

Samochód ciężarowy, przewożący 170 sztuk trzody chlewnej wpadł do rowu. Padło 40 świń

Do zdarzenia doszło 5 lutego 2021 r. Już o godzinie 4:02 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Turku wpłynęło zgłoszenie, jak się okazało samochód ciężarowy, który przewoził żywe zwierzęta, wpadł do rowu przy drodze wojewódzkiej 470 w miejscowości Galew.

- Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że auto przewoziło 170 sztuk trzody chlewnej - przekazał kpt. K. Gruszczyński z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Turku.

Na miejscu zdarzenia funkcjonariusze straży pożarnej rozpoczęli działania.

- Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenie, zabezpieczeniu wycieków oleju napędowego oraz przepompowaniu paliwa z uszkodzonego zbiornika samochodowego do zbiornika zastępczego. Następnie przystąpiono do wykonania dostępu do zwierząt znajdujących się w przyczepie oraz ewakuowaniu ich do pojazdu zastępczego - dodał kpt. K. Gruszczyński.

Traktorzysta urządził kulig i uciekał przed policją. Teraz odpowie przed sądemTraktorzysta urządził kulig i uciekał przed policją. Teraz odpowie przed sądemCzytaj dalej

Utrudniona akcja na miejscu zdarzenia

Działania podczas akcji służb były utrudnione ze względu na uszkodzenie konstrukcji naczepy, a także z powodu konieczności zachowania przemieszczania zwierząt, które znajdowały się na trzech poziomach naczepy.

- Po przeładunku zwierząt przybyły na miejsce holownik oraz dźwig pomocy drogowej przystąpił do postawienia przewróconego zestawu samochodowego na koła.Działania łącznie trwały 9 godziny i 53 minuty, a brało w nich udział 14 zastępów straży pożarnej, w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Konina oraz grupa operacyjna komendanta powiatowego PSP w Turku. Ponadto w działaniach wzięli udział Policja, Powiatowy Lekarz Weterynarii, Inspekcja Transportu Drogowego oraz przedstawiciele Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz wójt Gminy Brudzew -przekazał Gruszczyński.

Stwierdzono nieprawidłowości w transporcie

Inspekcja Transportu Drogowego po dokonaniu oględzin pojazdu i tachografu stwierdziła uchybienia.

- Na podstawie analizy danych cyfrowych z karty kontrolowanego kierowcy oraz danych zapisanych w pamięci cyfrowego urządzenia rejestrującego czas pracy, inspektorzy stwierdzili, że szofer nie miał zarejestrowanego przejazdu z miejsca załadunku do miejsca zdarzenia, czyli „zginął” mu dystans ponad 160 km. Ponadto w trakcie prowadzenia pojazdu został zapisany odpoczynek, a nie dane w postaci prowadzenia pojazdu oraz jego prędkości w dniu 5 lutego. Wobec przedsiębiorstwa inspektorzy zapowiadają wszczęcie postępowania administracyjnego w związku z nierejestrowaniem aktywności kierowcy. Kontrolowany odmówił przyjęcia mandatu, teraz o jego losach zadecyduje sąd- przekazała ITD w Poznaniu.

Na skutek obrażeń poniesionych podczas wypadku padło 40 świń.

- Z oględzin miejsca wypadku wynika, że kierowca Tira miał sporo szczęścia i z wypadku wyszedł jedynie z potłuczeniami - informuje portal Agronews.

świnia

świnia

fot. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Turku/JRG Turek

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł