świnie
Instagram.com / dziewczyna_z_agro
Autor Magdalena Więckowska - 8 Grudnia 2020

Bez upiększeń pokazała prawdziwą pracę na wsi. Przerzuciła obornik i nadal wyglądała stylowo

Świnie są niezwykle popularnymi zwierzętami na polskiej wsi. Są to pokaźne zwierzęta, a opieka nad nimi zabiera sporo czasu. Jedną z podstawowych czynności w chlewni jest m.in. wywożenie obornika. Popularna blogerka o nicku Dziewczyna z Agro przedstawiła w swoim ostatnim filmie, jak wywozi obornik. Młoda, rezolutna i samodzielna osoba w chlewni - tego nie widzi się zbyt często!

Świnie były wyraźnie rozmowne podczas kręcenia filmu na potrzeby internetowej relacji. Joanna - bo tak ma na imię Dziewczyna z Agro - pokazała również maciorę, która wkrótce ma urodzić małe.

Świnie, obornik i kobiecy power

Nie jest niczym zaskakującym, że na wsi kobiety pracują na równi z mężczyznami. W obecnych czasach mamy jednak do czynienia z sytuacją, kiedy wiek statystycznego rolnika w Polsce rośnie z roku na rok.

Obecnie średnia wiekowa w tej profesji to ponad 50 lat, co oznacza, że widok młodej osoby, która zamiast życia w mieście wybiera pracę w gospodarstwie, jest coraz rzadszym zjawiskiem.

Nie pomagają tutaj programy unijne i dofinansowania, na przykład te przeznaczone dla młodych rolników. Mimo to Dziewczyna z Agro pokazuje, że praca na wsi nie jest ani straszna, ani nudna.

Joanna i jej prośna świnia w chlewie

Dziewczyna z Agro zaprosiła widzów w swoim mikołajkowym filmiku do obejrzenia tego, jak wywozi obornik z chlewni.

Przyznała, że jest to “brudna i śmierdząca” część jej pracy, lecz nie widać było, by takie aspekty pracy hodowcy ją zniechęcały.

Wręcz przeciwnie - Joanna tryska entuzjazmem i na każdym filmie z chęcią przybliża internautom swoją profesję, z której jest wyraźnie zadowolona.

Dziewczyna z Agro łamie również utarte stereotypy - do chlewu i wywożenia obornika ubrała się w robocze, lecz estetyczne ubrania. Ponadto zrobiła sobie lekki makijaż, który podkreślił jej urodę.

Dowodzi to tego, że wyobrażenie o tym, jak przebiega praca na wsi często, mija się z obiegowymi opiniami. Podczas niektórych prac w gospodarstwie nie trzeba być przecież nieestetycznie ubranym! Na koniec swojego filmu Joanna podzieliła się wiadomością o tym, że jedna z jej macior oczekuje na potomstwo w najbliższych dniach.

Czy widok młodych ludzi zafascynowanych rolnictwem ma szansę stać się częstszym zjawiskiem w Polsce? Wiele zależy od starszych rolników i tego, by swoją postawą i miłością do pracy zarażą również młodsze pokolenie. Film Joanny można obejrzeć tutaj.

Dofinansowanie z ARiMR dla rodziców. Pomoc wyniesie 1500 zł na rodzinęDofinansowanie z ARiMR dla rodziców. Pomoc wyniesie 1500 zł na rodzinęCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł