świnie
pixnio.com
Autor Magdalena Więckowska - 10 Grudnia 2020

Teraz 84 tysiące, później 80 milionów świń. Gigantyczna chlewnia właśnie buduje się w Chinach

Świnie są popularnymi zwierzętami gospodarskimi nie tylko w Europie, ale także w Azji. Chiny są gospodarczym gigantem, a obecnie zdecydowały się na budowę największej chlewni na świecie. Ma ona pomieścić 84 tysiące świń w piętrowych budynkach.

Świnie hodowane w tak wielkim kompleksie chlewni powstanie w prowincji Henan i zostanie wzniesiona przez firmę Muyan Foods.

Świnie w wielkiej chlewni

Chiny są wielkim krajem o niezwykle prężnie działającej gospodarce. Nie dziwi zatem, że inwestycje, których podejmują się Chińczycy również onieśmielają swoim rozmachem.

Największa chlewnia na świecie ma pomieścić około 84 tysiące świń - loch z młodymi. Jest to liczba, którą jest sobie naprawdę trudno wyobrazić. Wszystkie zwierzęta mają być pomieszczone w dwudziestu jeden halach, które będą dodatkowo budynkami piętrowymi.

Można sobie tylko wyobrazić, jak wiele osób będzie musiało codziennie przewijać się przez tę ogromną chlewnię.

Giga-chlewnia

Chlewnia o kosmicznych rozmiarach powstaje stopniowo, a pierwsze lochy zasiedliły gotowe już hale we wrześniu 2020 roku. Każdemu, komu wydaje się, że chów i hodowla 84 tysięcy świń to szaleństwo, dodamy - to dopiero początek.

Firma, która będzie zajmować się tworzeniem tego wielkiego przedsiębiorstwa zapowiada budowę kolejnych hodowli. Poza wielkim apetytem na rozwój inwestorzy posiadają proporcjonalny do tego areał ziemi, który pozwoli na zbudowanie hal, które docelowo pomieszczą aż 80 milionów świń.

Zwolennicy podobnych rozwiązań motywują, iż wielkie hodowle pozwalają zmniejszać koszty utrzymania zwierząt i budynków gospodarczych. Dodatkowo istnieje możliwość użycia rozwiązań technologicznych na wielką skalę, które będą stosowane do automatyzacji obsługi i oprzętu zwierząt.

Jak podaje gazeta.pl takie gigantyczne chlewnie wyposażone są w cały szereg nowoczesnych urządzeń - począwszy od kamer monitorujących świnie, poprzez oprogramowanie śledzące ich samopoczucie, aż po maszyny, które czyszczą chlewy.

Dodatkowo piętrowe chlewnie pomagają w efektywnym wykorzystaniu powierzchni. Przeciwnicy chlewni tak ogromnych rozmiarów twierdzą, że jest to poważne zagrożenie dla środowiska, a także niehumanitarny sposób hodowli zwierząt.

Dodatkowo w okolicy najprawdopodobniej nie będzie można zamieszkać ze względu na hałas i uporczywy zapach. Kolejnym problemem stają się wielkie ilości odpadów, które mogą negatywnie wpłynąć na środowisko i zdrowie ludzi. Naukowcy wskazują, że wielkie zagęszczenie zwierząt może doprowadzić do przenoszenia kolejnych chorób odzwierzęcych na ludzi.

Następny artykuł