świnie
KP PSP Ciechanów
Autor Magdalena Więckowska - 16 Stycznia 2021

Ciężarówka ze 198 świniami wjechała do rowu. Kwik rozpaczy na Mazowszu

198 sztuk świń przewożono w specjalnym pojeździe z naczepą 12 stycznia 2021 roku. Niestety, w pewnym momencie samochód zjechał do rowu, a naczepa wywróciła się. W wyniku zdarzenia świnie doznały uszczerbku. 35 z nich niestety nie przeżyło wypadku.

Kierowca przewożący świnie na szczęście odniósł tylko lekkie obrażenia, które nie zagrażały jego życiu i zdrowiu.

Świnie w naczepie

Całe zdarzenie miało miejsce 12 stycznia 2021 roku na drodze krajowej numer 60 w miejscowości Dukt. Jest ona położona w powiecie ciechanowskim na terenie województwa mazowieckiego. Kierowca prowadził pojazd marki MAN, w którym przewoził 198 sztuk trzody chlewnej.

W godzinach wieczornych, około 20:30 kierowca stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego wjechał do rowu. Cała naczepa pod wpływem wagi przewróciła się na bok, a znajdujące się w niej świnie nawzajem się poprzygniatały.

Mężczyzna opuścił pojazd o własnych siłach jeszcze przed przyjazdem służ ratowniczych, ponieważ odniósł tylko nieznaczne obrażenia. Sprawa wyglądała niestety dużo poważniej w przypadku zwierząt gospodarskich.

Ministerstwo rolnictwa szykuje zmiany. Dobrostan zwierząt w nowej odsłonieMinisterstwo rolnictwa szykuje zmiany. Dobrostan zwierząt w nowej odsłonieCzytaj dalej

Los świń

Jak podaje młodszy kapitan Damian Kołpaczyński z Komendy Powiatowej PSP w Ciechanowie cytowany przez portal agropolska.pl:

- Wskutek wywrócenia się samochodu ciężarowego na bok, cała trzoda chlewna przemieściła się na naczepie, przygniatając się nawzajem, dodatkowo część wypadła na zewnątrz. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzeniu, oświetleniu terenu akcji. Następnie odłączono zasilanie w uszkodzonym pojeździe oraz zabezpieczono zwierzęta, które wypadły z naczepy przed możliwością oddalenia się.

Widok, który zastały służby ratownicze musiał być doprawdy szokujący. Zwierzęta były wystraszone i poobijane, toteż działania polegające na udzieleniu im pomocy z pewnością nie należały do najłatwiejszych.

Na miejsce przybyło sześć zastępów straży pożarnej z PSP w Ciechanowie, a także po jednym z OPS Glinojeck, OSP Ościsłowo oraz OSP Szyjki. Jak dodają ciechanowscy strażacy, wydzielono specjalny obszar dla świń, które były po kolei uwalniane z naczepy.

Na miejsce zdarzenia przyjechali również specjaliści z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, by zbadać stan świń. Niestety, 35 z nich nie przeżyło wywrotki naczepy. Pozostałe zostały przeniesione do zastępczego samochodu transportowego dostosowanego do przewozu trzody chlewnej.

Na koniec holownik pomógł w postawieniu wywróconego pojazdu na koła, a następnie go odholował w bezpieczne miejsce. Cała akcja trwała 7,5 godziny.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł