sylwia spurek
unsplash.com / fot. Idella Maeland
Autor Magdalena Więckowska - 22 Lutego 2021

Polityk PSL o propozycjach Sylwii Spurek: "Niech nie wtrąca się w rolnictwo"

O Sylwii Spurek w kontekście rolnictwa zrobiło się dość głośno po tym, gdy na Twitterze ogłosiła swoją "piątkę dla branży roślinnej". Duże emocje w środowisku rolniczym wzbudziła propozycja zakazu reklamy mięsa, mleka i jaj.

Stanowisko Sylwii Spurek dosadnie skomentował poseł PSL i były minister rolnictwa Marek Sawicki na antenie radiowej Trójki, mówiąc, by europarlamentarzystka nie wtrącała się w rolnictwo.

Sylwia Spurek i polityczność na talerzu

Czy to, co jemy, ma wymiar polityczny? Taką tezę postawiła lewicowa europarlamentarzystka Sylwia Spurek m.in. w rozmowie z Wprost. Powiedziała:

- To, co jemy, jest polityczne. Pewne produkty są finansowane ze środków publicznych. Co więcej, nie tylko ich produkcja, ale ich promocja także jest finansowana ze środków publicznych krajowych i europejskich.

Wszystko zaczęło się jednak od zaproponowanej przez Sylwię Spurek na Twitterze piątki dla branży roślinnej, która powstała jako inspiracja wobec wcześniejszej piątki dla zwierząt. Na swoim profilu napisała:

Rosja: zniszczono prawie 42 tony polskich gruszek. Winne embargoRosja: zniszczono prawie 42 tony polskich gruszek. Winne embargoCzytaj dalej

Proponuję „5 dla branży roślinnej”: 1. zakaz reklamy mięsa, mleka, jaj; 2. likwidacja funduszy promocji tych produktów; 3. powołanie funduszu promocji weganizmu; 4. od przedszkola zajęcia „klimat i prawa zwierząt”; 5. 0% VAT na zamienniki mięsa, mleka, jaj. [pis. oryg.]

Jej słowa skrytykował obecny szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda, a także rzecznik rządu. W poniedziałkowej audycji w Programie Trzecim Polskiego Radia do tzw. piątki dla branży roślinnej odwołał się były minister rolnictwa i poseł PSL - Marek Sawicki.

Marek Sawicki bez ogródek

Marek Sawicki bez owijania w bawełnę powiedział:

- Jeżeli pani europoseł chce zlikwidować jedną z najważniejszych gałęzi eksportowych polskiego rolnictwa, polskiej gospodarki, to gratuluję - skwitował. Jego zdaniem Sylwia Spurek za bardzo zaangażowała się w politykę.

Polityk zaznaczył, że tak jak lewicowi politycy walczą o prawa wyboru w kwestii swojego ciała i życia dla kobiet, tak samo pole wyboru powinno być pozostawione rolnikom i konsumentom. Działania europosłanki skomentował:

- Niech nam rolnikom da też prawo wyboru. (...) Dzisiaj nawet w talerzu widzi politykę.

Na odbicie piłeczki ze strony Sylwii Spurek nie trzeba było długo czekać - wkrótce po udzieleniu wywiadu dla radowej Trójki przez Marka Sawickiego, na twitterowym profilu europosłanki pojawił się wpis:

Panie Pośle Sawicki Marek, jedzenie jest polityczną sprawą. Produkcja mleka i mięsa przyśpiesza katastrofę klimatyczną, narusza prawa człowieka, powoduje cierpienie zwierząt. To, co szkodzi, nie powinno być finansowane z publicznych pieniędzy. [pis. oryg.]


sylwia spurek

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: wprost.pl, Twitter / @SylwiaSpurek

Następny artykuł