szkody łowieckie
unsplash.com / fot. Rolf Schmidbauer
Autor Magdalena Więckowska - 20 Stycznia 2021

Odszkodowania za szkody łowieckie wypłacone. Kwota dla rolników znacząco wzrosła

Odszkodowania za szkody łowieckie za sezon 2019/2020 zostały wypłacone - taką informację podał wiceminister resortu klimatu i środowiska Edward Siarka. Podczas posiedzenia sejmowej komisji środowiska polityk powiedział, że na ten cel przeznaczono ponad 104 miliony złotych.

Szkody łowieckie są poważnym problemem dla rolników, którzy wykonując ciężką pracę na polu, nie są w stanie pilnować swoich zasiewów przed niechcianymi odwiedzinami zwierząt z lasu.

Odszkodowania za szkody łowieckie

We wtorek 19 stycznia 2020 roku podczas sejmowej komisji środowiska wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka poinformował, że odszkodowania za szkody łowieckie za sezon 2019/2020 zostały wypłacone w wysokości ponad 104 miliony złotych.

Co istotne, jest to ponad 40 milionów złotych więcej w porównaniu do wysokości sumy odszkodowań za poprzedni sezon. Jak podaje PAP, wiceminister zaznaczył, iż kwoty przeznaczane dla rolników jako rekompensata za szkody łowieckie rośnie z roku na rok.

Poprzedni sezon łowiecki, czyli ten z przełomu lat 2018/2019, zapisał się jako ten, w którym rolnicy otrzymali łączną kwotę odszkodowań w wysokości ponad 61 milionów złotych. Jak widać, różnica finansowa z sezonu na sezon jest naprawdę spora.

Zimowy kulig z traktorem i przykry finał. Kobieta trafiła do szpitalaZimowy kulig z traktorem i przykry finał. Kobieta trafiła do szpitalaCzytaj dalej

Plany łowieckie i zwierzęta

Częstym problemem jest fakt, że pola rolników są odwiedzane - a w konsekwencji niszczone - przez zwierzęta, które mają status gatunków chronionych w Polsce. Polski Związek Łowiecki jest zobowiązany do kontroli liczbowej gatunków, tak, by ich liczebność nie zaburzała równowagi w lokalnym ekosystemie.

Zwierzętami, które mają w Polsce status gatunków chronionych są m.in: wilk, żbik, ryś, żubr, niedźwiedź brunatny, żubr czy norka europejska. Na liście nie ma natomiast dzików, które często są głównym źródłem szkód, jakie ponoszą rolnicy.

Duża grupa przedsiębiorców rolnych chce większego niż dotychczas odstrzału dzików, natomiast obrońcy zwierząt i środowiska lewicowe stanowczo się temu sprzeciwiają, wskazując na okrucieństwo takiego rozwiązania.

Nie zmienia to faktu, iż w minionym sezonie łowieckim sprawę utrudnił myśliwym COVID-19 - plany łowieckie nie zostały przez to w sporej mierze zrealizowane. Powodem była niemożnośćorganizowania m.in. polowań zbiorowych. Wiceminister klimatu i środowiska podjął tę kwestię podczas posiedzenia komisji sejmowej, lecz nie skupił się na szczegółach poszczególnych planów łowieckich.

Warto nadmienić, iż rok (lub sezon) łowiecki trwa od 1 kwietnia do 31 marca kolejnego roku. Wiceminister Edward Siarka przypomniał, iż w sezonie 2018/2019 Polski Związek Łowiecki wypłacił na rzecz rolników odszkodowania rzędu 53 milionów złotych. Natomiast Lasy Państwowe poniosły na ten cel wydatki w wysokości 8 milionów złotych.

Dla porównania - w sezonie 2019/2020 odszkodowania ze strony Polskiego Związku Łowieckiego wyniosły 92 miliony złotych, a z kieszeni Lasów Państwowych - ponad 11 milionów złotych.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Farmer

Następny artykuł