tadeusz rydzyk pieniądze z ministerstwa
Jakub Kaminski/East News
Autor Albert Długoszewski - 25 Września 2020

Tadeusz Rydzyk dostał kilkaset tysięcy złotych od ministerstwa rolnictwa. Słusznie?

Jak wynika z odpowiedzi na interpelację złożoną w Sejmie przez opozycyjnych posłów, ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi w ostatnim czasie rozdało aż 1,2 mln złotych mediom katolickim, w tym aż 422 tysiące złotych trafiło do ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka. Nie wszystkim rolnikom taki stan rzeczy się podoba, głównie z uwagi na fakt, iż resort rolnictwa był szczególnie hojny jedynie dla określonych mediów w okręgach wyborczych z których pochodzą najwyżsi politycy w ministerstwie.

Na marketing, reklamę, promocję i działania informacyjne Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało tylko w 2018 roku blisko 9 milionów złotych - ujawniła dwójka posłów Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocki. Zestawienie wydatków resortu w tej kwestii, która opiewa aż na 17 stron dokumentów, zawiera nie tylko wydatki samego ministerstwa, ale tażke Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Z dokumentu opublikowanego przez resort wynika, że wraz z podległymi mu instytucjami wydał fundusze na promocję w sposób - delikatnie mówiąc - podejrzanie stronniczy. Jak możemy przeczytać, spora kwota powędrowała do przychylnych obozowi władzy mediom tj. TV Trwam czy Nasz Dziennik, należące do Tadeusza Rydzyka w kwocie aż 422 tysięcy złotych.

Ogromne pieniądze szły również do regionalnych mediów z okręgów wyborczych ministra Krzysztofa Jurgiela oraz jego następcy Jana Ardanowskiego, którzy w 2019 roku otrzymali wysokie wyniki w odbywających się wtedy wyborach do Parlamentu Europejskiego i do Sejmu. Jak się również okazuje, obydwóch szefów resortu rolnictwa można było spotkać na urodzinach rozgłośni o. Rydzyka, gdzie świetnie się bawili.

422 tysiące złotych na "dzieła o. Rydzyka"

Jak obliczyli dziennikarze portalu oko.press, ministerstwo rolnictwa i podległe mu instytucje tylko w 2018 roku przelały mediom katolickim 1 225 715 zł, a z tego aż 422 576 złotych trafiło do mediów związanych z ojcem dyrektorem. Do fundacji Lux Veritas należącej do Rydzyka trafiło z ministerstwa dokładnie 70 196 zł za jeden "spot", z kolei 340 tysięcy do tej samej organizacji przelano z konta ARiMR w ramach zapłaty za program "Wieś to też Polska" składający się z kilkuminutowych rozmów, blisko 12 tysięcy zł powędrowało do wydawcy "Naszego Dziennika", jednak resort odmówił ujawnienia na jaki cel.

Nie wszystkim jednak podoba się taki obrót spraw i jak przekonują, wydany w taki sposób ponad 1,2 mln złotych mógł powędrować do bardziej potrzebujących rolników zamiast na "promocję wyborczą ministrów i urzędników" w mediach.

Następny artykuł