Teleranek - niedziela
screen TVP "Teleranek"
Autor Aneta Wasilewska - 25 Października 2020

Kiedyś niedziela oznaczała tylko jedno. Wszystkie dzieci biegły przed telewizor, by oglądać "Teleranek"

Pamiętacie jeszcze "Teleranek"? Przed laty był nieodłączną częścią poranka. Wszystkie dzieci zasiadały przed telewizorami, by obejrzeć program skierowany tylko dla nich.

"Teleranek" był wspaniałym programem dla dzieci, który pierwszy raz na ekranach pojawił się już we wrześniu 1972 roku. Emitowany był do grudnia 2009 roku. Dzieci mogły ponownie oglądać go w TVP od marca 2016 roku, po czym stacja zdecydowała się przenieść go na kanał TVP ABC. Pamiętacie jeszcze ten program?

Punkt 9:00, wszystkie dzieci czekały na "Teleranek"

Przez lata wszystkie dzieci punktualnie o 9:00 zbierały się przed telewizorami, by obejrzeć "Teleranek". Godzina rozpoczęcia programu była na tyle symboliczna, że gdy stacja zmieniła się na zmianę godziny emisji, program znacznie stracił na oglądalności. "Teleranek" w początkowym założeniu miał być godzinnym programem, w którym znalazły się wcześniejsze programy znane z TVP, takie jak „Zrób to sam” – Adama Słodowego, „Niewidzialną rękę” – Macieja Zimińskiego i „Klub Pancernych” Jadwigi Dąbrowskiej. Dopiero na jesieni 2000 roku "Teleranek" został skrócony o połowę.

Wiele dzieci zapamiętało także datę 13 grudnia 1981 roku. Tego dnia "Teleranek" nie został wyemitowany w związku z wprowadzeniem stanu wojennego. Do dziś dla wielu dzieci brak ulubionego programu w telewizji stał się symbolem tego okresu w Polsce. "Teleranek" powrócił na anteny dopiero po trzech miesiącach, w marcu 1982 roku

Kultowy kogucik z "Teleranka"

Oczywiście "Teleranek" dla dzieci kojarzy się z kultowym kogutem. Pamiętna postać została zaprojektowana przez Zacharzewską. Do 1974 roku można go było oglądać w czarno-białej wersji, po czym Studio Miniatur Filmowych w Warszawie zdecydowało się na wprowadzenie kolorowego kogucika.

W animowanej czołówce "Teleranka" pojawiał się kogucik, który punktualnie o godzinie 9:00 wskakiwał na płot i piał. W tym samym czasie dzieci biegły przed telewizory, by nie przegapić ulubionego programu. Pamiętacie jeszcze te czasy?

Następny artykuł