tragedia
unsplash.com / David Tomaseti
Autor Magdalena Więckowska - 3 Listopada 2020

Tragedia: rolnik zabity przez maszynę. Michał umierał na rękach kuzyna

Tragedia, która wydarzyła się na Podkarpaciu wstrząsnęła lokalną społecznością. Ofiarą nieszczęśliwego wypadku stał się Michał, 33-letni rolnik. Cała sytuacja miała miejsce przy pracy, podczas zbierania ziemniaków. Niestety, nikt nie spodziewał się, że - pozornie - bezpieczne prace polowe skończą się w tak tragiczny sposób. Michał zmarł na swojej posesji, krótko po tym, jak wydarzył się brzemienny w skutki wypadek.

Tragedie podczas pracy na roli nie są niestety niczym wyjątkowym. Odsetek rolników, którzy giną w wyniku nieszczęśliwych wypadków jest niepokojąco wysoki. Nikogo nie dziwi stwierdzenie, że praca rolnika jest wymagająca i ma wysoki poziom ryzyka. Rolnik obcuje bowiem z dużymi zwierzętami, które mogą zachować się w nieprzewidywalny sposób, a także korzysta z gigantycznych maszyn. Chwila nieuwagi może spowodować śmierć lub trwały uszczerbek na zdrowiu. W przypadku rolnika Michała winny wszystkiemu był nieszczęśliwy splot okoliczności.

Tragedia podczas prac na polu

Dnia, w którym wydarzyła się tragedia, Michał wraz ze swoją rodziną i współpracownikami zbierał z pola ziemniaki. Podczas prac korzystano m. in. z wózka widłowego, którym przewożono worki z zebranymi bulwami. Jak donosi Fakt.pl, rolnik chciał w pewnym momencie zaparkować wózek widłowy pod zadaszeniem. Problem w tym, że droga, którą jechał była nieutwardzona, w wyniku czego koło wózka utknęło w grząskiej ziemi. Wtedy jeden z pracowników rolnika zaproponował pewne rozwiązanie.

Dalszy rozwój wydarzeń i tragiczny finał

Wózek widłowy nie jest pojazdem o dużej mocy, więc próby samodzielnego wydostania się z zagłębienia nie na wiele się zdały. Współpracownik Michała zaproponował holowanie traktorem. Podczas wydostawania wózka widłowego z pomocą ciągnika, wskutek szarpnięcia, mniejszy pojazd przewrócił się. Niestety, rolnik wypadł z szoferki i został dotkliwie przygnieciony przez metalowy wysięgnik. Nadzieja na zażegnanie kłopotów była wielka, lecz wkrótce została w brutalny sposób rozwiana. Fakt.pl przytacza słowa kuzyna rolnika:
- Próbowałem go ratować, umierał na moich rękach.

Można tylko próbować sobie wyobrazić ogrom dramatu, jaki rozegrał się tego dnia na Podkarpaciu. Pomimo tego, że karetka pogotowia przyjechała w błyskawicznym tempie, a ratownicy do ostatniego momentu reanimowali ofiarę wypadku, finał okazał się tragiczny. Rolnik poniósł śmierć na miejscu. W dalszej kolejności przy badaniu przyczyn nieszczęśliwego wypadku wyszło na jaw, że kierujący ciągnikiem Mariusz S. był pod wpływem alkoholu. Sąd postawił mu wstępny zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci rolnika. Sąsiedzi Michała są wstrząśnięci tragedią, która wydarzyła się w ich wsi. W rozmowie z Fakt.pl wyznali:
– Kochał ziemię i garnął się do tej roboty. Doskonale sobie radził. Z podziwem patrzyliśmy jak doprowadził wszystko do rozkwitu. Kupił nowe maszyny i miał jeszcze tyle planów. To niesprawiedliwie, że odszedł tak nagle...

Następny artykuł