traktor
unsplash.com / Dietmar Reichle
Autor Magdalena Więckowska - 3 Listopada 2020

Już wiadomo, jakie traktory kupują polscy rolnicy. Spore zaskoczenie

Traktor to bez wątpienia władca maszyn rolniczych. Trudno wyobrazić sobie przedsiębiorcę rolnego, który nie posiadałby w swoim gospodarstwie chociażby najmniejszego ciągnika. Jest to pojazd wytrzymały, niezawodny i odpowiedni do rozmaitych rodzajów prac polowych. Rynek ciągników - podobnie jak wszelkie inne gałęzie związane z rolnictwem - ustawicznie się rozwija, proponując rolnikom coraz to nowsze i bardziej wyspecjalizowane maszyny. Dane dotyczące zarejestrowanych ciągników używanych okazują się być niezwykle ciekawe i - o dziwo - wiele mówią o usposobieniu rolników.

Traktorów zarejestrowanych od początku roku 2020 do końca września było 12359. Mowa, rzecz jasna, o pojazdach używanych. Dość zaskakujące jest, jakie modele traktorów dzierżą palmę pierwszeństwa na liście rolniczych preferencji.

Traktory i dane

Dane dotyczące stanu rynku ciągników używanych pochodzą z Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Podzieliła one wszystkie dane według różnych grup wiekowych rejestrowanych traktorów. Po przeanalizowaniu wstępnych danych wychodzi na jaw, że pandemia koronawirusa nie miała znaczącego wpływu na rynek maszyn rolniczych - zanotowano jedynie niewielki spadek o 2,1% (czyli 269 sztuk) rejestrowanych ciągników w porównaniu do roku 2019. Zaskakującą obserwacją jest fakt, że wśród polskich rolników największą popularnością cieszą się nie najnowsze modele, lecz te najstarsze. Czy można to zrozumieć jako przywiązanie do tradycji i sentyment do poczciwego Ursusa i Zetora? A może znaczy to, że nowsze ciągniki są dużo bardziej awaryjne niż te stare? Istnieje również obawa, że rolnicy kupują stare ciągniki używane ze względu na osobiste trudności finansowe. Ilu rolników, tyle historii, a cała sprawa zdaje się być w tym punkcie dość niejednoznaczna.

Szczegółowo o traktorach

Najbardziej popularne ciągniki używane w Polsce liczą sobie ponad 20 lat - w skali życia maszyn jest to naprawdę całkiem sporo. Nie przeszkadza to jednak rolnikom w codziennej pracy. W Polsce zarejestrowano aż 7249 takich traktorów. Prym wiodą tutaj - oczywiście - Ursusy: C-360, C-355 oraz C-330. Na drugim miejscu podium popularności są ciągniki w przedziale wiekowym od 11 do 20 lat. Zarejestrowano ich 3941 sztuk. Ogromnym zaskoczeniem jest fakt, że nie ma tutaj ani jednego “kultowego” polskiego ciągnika, jakim jest Ursus czy Zetor. Rolnicy w tym przedziale wiekowym preferują marki takie jak John Deere, Fendt i Massey Ferguson. Co ciekawe, niewielkie zainteresowanie rolników jest wobec traktorów w przedziale od 6 do 10 lat (973 sztuk) oraz od 3 do 5 lat (196 sztuk).

Następny artykuł