tropy
fot. 1 - commons.wikimedia.org / fot. Tomasz Kuran aka Meteor2017; fot. 2 - omegaoutdoors.blog; 3 - commons.wikimedia.org / fot. Raul 6
Autor Magdalena Więckowska - 10 Grudnia 2020

Do jakich zwierząt należą tropy ze zdjęcia? Na wsi można zauważyć wszystkie trzy

Tropy leśnych zwierząt są nie tylko interesującą pozostałością po obecności dzikich mieszkańców lasu. Dla rolników umiejętność rozpoznawania tropów może okazać się niezwykle użyteczna, gdy zmagają się ze zwierzętami, które plądrują ich pola i sady. Wiedzę o tropach starają się popularyzować m. in. Lasy Państwowe, które w 2020 roku wydały specjalną broszurę informacyjną o 17 tropach zwierząt z polskich lasów.

Tropy w nich zawarte pomagają rozpoznawać, jakie gatunki zamieszkują dane tereny. Jest to wiedza przydatna dla miłośników natury, jak i dla rolników.

Tropy na śniegu, w trawie i błocie

By zaspokoić ciekawość czytelników co do prawidłowej odpowiedzi na pytanie jakie zwierzęta zostawiły swoje tropy na zdjęciach, odpowiadamy: fotografia pierwsza z lewej pokazuje ślady sarny, środkowa - dzika, a trzecia - łosia.

Kto zgadł wszystkie trzy, ten jest prawdziwym mistrzem rozpoznawania tropów. Najłatwiej odczytuje się ślady, które zwierzęta zostawiają na świeżym śniegu lub na błocie.

Wiedza dla rolników

Rolnicy mają często pola, które blisko sąsiadują z lasami. Każdy gospodarz zdaje sobie sprawę, że ważne jest, by wiedzieć, jakie dzikie zwierzęta krążą w okolicy.

Jeśli dany rolnik wie, jak odróżnić trop lisa lub wilka, może z wyprzedzeniem zastosować specjalne środki zapobiegawcze przeciwko atakom drapieżników na swoje zwierzęta gospodarskie.

Rolnikom zależy, by ich zwierzęta i plony mogły rozwijać się bez ingerencji dzikich istot z lasu, toteż umiejętność czytania znaków natury może przydać się w każdym momencie prowadzenia gospodarstwa.

Następny artykuł