Truskawki - uprawy
Glysiak/Wikipedia/ (CC BY-SA 2.0)
Autor Aneta Wasilewska - 2 Października 2020

Całoroczna uprawa truskawek. Polacy odkryli, w czym tkwi sukces

Truskawki będzie można uprawiać w Polsce przez cały rok. Polscy badacze pracują nad odmianą, która nawet w grudniu da piękne zbiory. Ulubiony owoc wszystkich Polaków ma szansę pojawiać się w sprzedaży przez cały rok. Właśnie odkryto, gdzie tkwi sekret całorocznej uprawy.

Truskawki z Polski, które będą dostępne nawet w grudniu? Jak się okazuje, jest to bardzo możliwe. Naukowcy z Bydgoszczy rozpoczęli pracę nad metodami, dzięki którym zbiory będą mogły trwać przez cały rok. Wiadomo już, jak można to sprawić. Co więcej, mamy już w Polsce takich gospodarzy, którzy stosują się do tych zaleceń i mogą sprzedawać truskawki od początku do końca roku.

Uprawy truskawek bez przerwy?

Sezon na krajowe truskawki trwa od maja do listopada, przez ten czas wszędzie na bazarkach i w sklepach kupić można dorodne okazy prosto z polskich pól. Jak można rozszerzyć okres upraw ulubionych owoców Polaków? Okazuje się, ze sekret tkwi w we włóknie kokosowym, na którym rosną owoce. Są jeszcze inne możliwości. Dla przykładu Michał Gmys z Wtelna zdecydował się na uprawę truskawek w rynnach, które częściowo są przykrywane folią. Ta metoda pozwala na zbieranie owoców nawet do pierwszych mrozów.

- W porównaniu do uprawy polowej , gdzie można uzyskać plon w granicach 20-25 ton z hektara, to tutaj możemy uzyskać nawet 50 ton z hektara - zdradził Michał Gmys.

A jak wykorzystać włókno kokosowe? Specjalne odmiany truskawek należy umieścić na podłożu kokosowym, żeby dostarczyć im niezbędnych składników mineralnych, dzięki którym wzrośnie jakość owoców.

- Jest to owoc przede wszystkim czysty, on nie ma styku z podłożem. Się śmiejemy, że rośnie w powietrzu, nie zbiera się wilgoć, owoce są odporne na choroby, trzeba stosować zabieg ochrony, ale nie w takim natężeniu jak w uprawach polowych - dodaje Gmys.

Truskawki cały rok. Bydgoscy badacze znaleźli rozwiązanie

Bydgoscy naukowcy wciąż pracują w laboratorium, by uprawy truskawek trwały cały rok. Obecnie testują podłoże kokosowe, aplikowanie odpowiednich składników mineralnych oraz dostarczanie dużych ilości światła. Po przeprowadzeniu serii doświadczeń wszyscy, którzy uprawiają truskawki, otrzymają szczegółowe rozwiązanie, jak cieszyć się zbiorami przez cały rok.

- Największym wymiarem praktycznym jest efekt ekonomiczny, czyli uzyskanie truskawek w momencie, kiedy na rynku ich nie ma, czyli na przykład w styczniu czy lutym. Wtedy możemy uzyskać znacznie wyższą kwotę za kilogram nawet kilkanaście euro, a więc jest to na pewno produkcja opłacalna w tym momencie - wyznała dr hab. Justyna Lema-Rumińska z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Źródło: TVP Bydgoszcz

Następny artykuł