trzoda chlewna - Rumunia
afnewsagency/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 10 Stycznia 2021

30 tys. sztuk trzody chlewnej zostanie poddane ubojowi. W Rumunii potwierdzono ASF

W Rumunii mimo zapewnień o rygorystycznym przestrzeganiu zasad bioasekuracji potwierdzony został wirus ASF wśród świń. Niestety, oznacza to ubój aż 30 tysięcy sztuk trzody chlewnej.

- Około 30 000 sztuk trzody chlewnej ma zostać poddanych ubojowi na farmie położonej w Rumunii, na której wykryto afrykański pomór świń - informuje portal Ceny Rolnicze.

ASF w Rumunii

Jak się okazuje, już kilka dni temu, duńska grupa Premium Porc, która prowadzi fermę w Rumunii, przekazała lokalnym władzom, że zwierzęta wykazują objawy wirusa afrykańskiego pomoru świń. Po przeprowadzeniu badań laboratoryjnych potwierdził się przypuszczenia.

- Przeżywamy momenty bezprecedensowe w historii naszej firmy. Rok 2021 rozpoczęliśmy z nadzieją, że jedyna walka, jaką będziemy musieli podjąć, będzie dotyczyła skutków pandemii COVID-19 - przekazał Lars Drescher, CEO Premium Porc Group, cytowany przez portal Ceny Rolnicze.

Na fermie wprowadzone były rygorystyczne zasady bioasekuracji, niestety nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów.

Gienek i Andrzej z Gienek i Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" zwrócili się do fanów. Liczy się każda pomocCzytaj dalej

- Pomimo niezwykle rygorystycznych zasad bioasekuracji, uznanych w całej branży, znajdujemy się w sytuacji konieczności zabicia ogromnej liczby zwierząt - dodał Drescher.

Procedury wz. z wykryciem wirusa wśród świń

- Po potwierdzeniu ogniska afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie powstał plan działań, zatwierdzony przez Lokalny Komitet Kontroli Chorób Vrancea. Przeprowadzona zostanie eutanazja świń i inne niezbędne w takich przypadkach środki. Mowa o 30 tys. świń, które zostaną poddane eutanazji, a następnie zostaną spalone. Zwierzęta zostaną zneutralizowane wewnątrz fermy, tak aby żadne zwierzę nie opuściło firmy - zaznaczył jeszcze we wtorek rzecznik DSVSA Vrancea, Adrian Rădulescu.

Co więcej, zgodnie z danymi, jakie opublikował portal Ceny Rolnicze, w ostatnich tygodniach ferma nie dostarczała świń na rynek. Oznacza to, że nie musiał zostać wprowadzony mechanizm wycofywania produktów.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Ceny Rolnicze

Następny artykuł