Trzoda chlewna - sytuacja na rynku
frycyk01 /Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 11 Stycznia 2021

"Krajowe ceny skupu są niższe od niemieckich". Trudna sytuacja na rynku

Niestety, nie polepsza się sytuacja na rynku wieprzowiny. Chociaż zaobserwować można stabilizację cen, to są one na takim poziomie, który nie gwarantuje pokrycia kosztów produkcji. Jak dziś wygląda sytuacja w Polsce i w UE?

- W pierwszym tygodniu 2021 roku nie zanotowaliśmy większych zmian na europejskim rynku wieprzowiny. Stabilizacja cen skupu żywca na poziomie niegwarantującym pokrycie kosztów produkcji spędza sen z powiek wielu rolnikom - zaznacza Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Sytuacja na Niemieckim rynku

Ze względu na jeszcze mniejsze uboje w okresie przed i po świętach, jeszcze bardziej wzrosła liczba świń, które należy odebrać z niemieckich rzeźni. Do tego należy dodać, jak zaznacza Dargiewicz to, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku, niemieccy rolnicy importowali mniej o 40 tys. sztuk tygodniowo do Holandii i Danii.

- Już w drugiej połowie stycznia br. powinno być to odczuwalne na rynku. (ISN) Ale na całkowitą likwidację żywca czekającego na ubój niemieccy rolnicy będą musieli więc poczekać wiele tygodni - zaznaczył Dargiewicz.

A do tego dołożyć trzeba sytuację związaną z pandemią.

Gienek i Andrzej z Gienek i Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" zwrócili się do fanów. Liczy się każda pomocCzytaj dalej

- W wielu krajach pojawiła się trzecia fala pandemii. Niektóre zakłady wprowadziły obowiązkowe testy dla pracowników powracających po świątecznej przerwie do pracy. Branża przetwórcza boleśnie bowiem odczuła skutki zakażeń Covid-19 wśród pracowników. Pozytywne wyniki badań dla niektórych zakładów oznaczały ograniczenia w produkcji lub jej całkowite zaniechanie na okres kwarantanny - dodaje.

Wszystkie te czynnik bezpośrednio wpływają na ceny żywca.

- W dniu 6/01/2021 w notowaniach VEZG cena skupu żywca w Niemczech pozostała bez zmian 1,19 €/kg. W najlepszej sytuacji pozostają kraje, które pozostają wolne od ASF mogą eksportować wieprzowinę do Chin. Różnica w cenie skupu żywca w Niemczech w porównaniu z Hiszpanią w notowaniach ISN przekroczyła 30 centów za kg - zaznacza.

"Krajowe ceny skupu są niższe od niemieckich"

- Polska znalazła się w jeszcze trudniejszej sytuacji, gdyż krajowe ceny skupu są niższe od niemieckich. Średnio w kraju za kl. E skupy płacą 4,65 zł/kg. Nadwyżka żywca u naszych zachodnich sąsiadów wywołuje presję na ceny skupu na rynku polskim, która będzie stopniowo spadać w nadchodzących tygodniach. Niestety koszty produkcji, a zwłaszcza paszy, w ostatnich miesiącach wzrosły pogarszając trudną sytuację rolników - dodał Dargiewicz.

Dargiewicz wskazuje, że dziś nadzieją na poprawę sytuacji są masowe szczepienia dzięki, którym złagodzone zostaną skutki pandemii, będzie można otworzyć hotele, restauracje.

- Pierwszy tydzień 2021 r. przyniósł w niektórych krajowych zakładach nieznaczny wzrost cen skupu, ale sytuacja na rynku żywca wieprzowego nadal pozostaje bardzo trudna - zakończył.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej

Następny artykuł