Trzoda chlewna - licytacje
afnewsagency/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 24 Stycznia 2021

"Stoimy u progu bankructwa" Czy dojdzie do licytacji chlewów?

Sektor znalazł się w głębokim kryzysie. Ceny tuczników dawno nie były tak niskie, a przy rosnących cenach paszy i niewielkiej pomocy, rolnicy muszą decydować się na najgorsze. Czy wszystko zakończy się licytacjami?

Sytuacja na rynku trzody chlewnej jest niebywale ciężka. Z rolnikami o ich problemach, z którymi w związku z sytuacją, muszą się zmagać, rozmawiali dziennikarze portalu TopAgrar.

- Sprzedajemy tuczniki za 3 zł/kg, a koszty produkcji w cyklu zamkniętym wynoszą dziś 4,20–4,50 zł/kg. I tak jest od miesięcy. Nie wiem, jak długo dam radę utrzymać gospodarstwo. Stoimy u progu bankructwa - przekazał Narcyz Perz z Topoli Wielkiej w gminie Przygodzice.

Rolnik utrzymuje 70 loch w cyklu zamkniętym, rocznie sprzedaje około 1600 tuczników.

Trzeba dołożyć do każdej sztuki

Jak donoszą dziennikarze, rolnicy nie ukrywają, że do każdej sztuki odstawianej do uboju muszą dokładać z własnej kieszeni. Jak to koszt? Do 150 złotych do sztuki, a przy sprzedaży na poziomie 100–140 tuczników, straty mogą sięgnąć nawet 20 tysięcy złotych.

Obrazy RolnikINFO"Mamy dla was dobrą i złą wiadomość". Gienek i Andrzej zwrócili się do fanówCzytaj dalej

- Nie pamiętam tak głębokiego kryzysu w branży. Dołki i górki świńskie towarzyszyły nam zawsze, ale były przewidywalne. Po burzy zawsze wychodziło słońce, a dziś nie znamy przyszłości naszych rodzin - dodaje w rozmowie z dziennikarzami Topagrar Andrzej Gmerek z Biskupic Ołobocznych.

Rolnik jest przekonany, że przy obecnej koniunkturze producenci będą musieli decydować się na najgorsze, a chlewnie ostatecznie zostaną przeznaczone na licytacje.

Co będzie dalej?

Już dziś coraz więcej producentów rezygnuje. Co będzie dalej z hodowlami i z narastającym zadłużeniem rolników? Czy rzeczywiście chlewy zostaną zlicytowane?

Głos w sprawie zabrało także niedawno Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W piśmie, które można znaleźć >tutaj< zostało przekazane, na jaką pomoc mogą liczyć już dziś rolnicy i jakie działania zostały podjęte, a także jakie zostaną podjęte przez resort, by polepszyć dramatyczną sytuację na rynku.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Topagrar

Następny artykuł