ubezpieczenia
unsplash.com / fot. Paweł Czerwiński
Autor Magdalena Więckowska - 28 Stycznia 2021

Duża zmiana w ubezpieczeniach z dopłatą. Chodzi o 100 mln złotych

Na 2021 rok do ubezpieczeń upraw rolnicy i zwierząt gospodarskich przewidziano 400 milionów złotych. Z roku na rok jest to coraz mniejsza kwota - w 2019 roku było to 650 milionów złotych, a w 2020 roku - 500 milionów złotych.

Oznacza to, że na ubezpieczenia z dopłatą nie zakwalifikują się wszyscy chętni rolnicy.

Ubezpieczenia z dopłatą tylko dla części rolników

Zatwierdzona ustawa budżetowa na 2021 rok, w części 32, dziale 010 i rozdziale 01026 stwierdza, iż dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosą 400 milionów złotych. Faktem jest, iż z roku na rok kwoty przeznaczane na tego typu dopłaty topnieją. Efekt? Nie każdy chętny rolnik zakwalifikuje się na duże dopłaty do składek ubezpieczeniowych.

Pod koniec listopada ubiegłego roku szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda obwieścił w rozporządzeniu na 2021 rok, iż dopłaty do składki ubezpieczeniowej wynosić będą 65% całkowitej kwoty składki na jeden hektar upraw.

Sprawa - jak podaje rozporządzenie - dotyczy uprawy zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych i roślin strączkowych.

Odśnieżał drogi ciągnikiem. Niebezpieczny finał prac na LubelszczyźnieOdśnieżał drogi ciągnikiem. Niebezpieczny finał prac na LubelszczyźnieCzytaj dalej

Kolejną ważną informacją płynącą z rozporządzenia jest fakt, iż w 2021 roku maksymalne kwoty ubezpieczenia na jeden hektar upraw wyniosą: 210 159 zł (w przypadku warzyw gruntowych), 107 200 zł (drzew i krzewów owocowych), 42 245 zł (truskawek), 43 500 zł (ziemniaków), 12 639 zł (roślin strączkowych).

Trzeba się pospieszyć

Wiadome jest jedno - dotacji nie starczy dla wszystkich chętnych. Przekonali się o tym rolnicy już rok temu. Dobrze jednak, że budżet na 2021 rok i rozporządzenie ministra rolnictwa utwierdzają w tym, iż dotacje do ubezpieczeń nie zostaną wstrzymane. Takie fałszywe wiadomości pojawiały się niekiedy w przestrzeni publicznej.

W 2020 roku ubezpieczenia z dotacją otrzymali głównie ci rolnicy, którzy je przedłużali oraz ci, którzy cały proces rozpoczęli ze sporym wyprzedzeniem.

Portal sadyogrody.pl podaje słowa Daniela Borowskiego z firmy Duo Broker:

- Najprawdopodobniej dla wszystkich nie wystarczy środków, uprzywilejowani będą ci, którzy ubezpieczają się systematycznie.

Specjalista ma dla chętnych rolników radę:

- Dobrze jest wcześniej przygotować dokumenty, tak aby zdążyć z uzyskaniem ubezpieczenia. Stawki będą znane dopiero z rozpoczęciem akcji sprzedażowej, ale raczej nie będą niższe niż w roku ubiegłym.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: sadyogrody.pl

Następny artykuł