Unia Europejska
Arkadiusz Ziolek / East News
Autor Magdalena Więckowska - 17 Stycznia 2021

UE: poważne zmiany ws. glifosatu. Może zacząć się 15 grudnia 2022 roku

Unia Europejska podała graniczną datę 15 grudnia 2022 roku. To właśnie od tego dnia wygasa zgoda na stosowanie kontrowersyjnego glifosatu: będzie on albo całkowicie wycofany, lub jego zastosowanie będzie znacznie ograniczone.

Unia Europejska raczej nie przedłuży zezwolenia na dalsze korzystanie z glifosatu, pomimo tego, iż jest bardzo popularnym składnikiem herbicydów.

Decyzja Unii Europejskie ws. glifosatu

W Polsce zakaz stosowania glifosatu obowiązuje od 2017 roku - dotyczy on sytuacji, gdy na polu nie występują chwasty znacznie utrudniające lub wręcz uniemożliwiające zbiór. Ma to zapobiegać "profilaktycznym", a w rzeczywistości kompletnie niepotrzebnym opryskom plantacji.

W polskich zapisach z 2017 roku pozostała jednak możliwość stosowania glifosatu przed zbiorami konkretnych gatunków roślin, który miałby rzekomo zwalczać chwasty utrudniające zbiór.

Zmieniono więc tak naprawdę tylko moment, w którym stosowanie glifosatu jest dopuszczalne.

Biznes, na którym można zarobić krocie. Dlaczego warto inwestować w alpakiBiznes, na którym można zarobić krocie. Dlaczego warto inwestować w alpakiCzytaj dalej

Jak podaje portalspozywczy.pl profesor Marek Mrówczyński - dyrektor IOR-PIB w Poznaniu - wskazuje, iż szansa na przedłużenie zgody na wykorzystanie glifosatu w Unii Europejskiej jest bardzo mało prawdopodobna. Naukowiec stwierdził:

- Taka decyzja, która ogranicza stosowanie glifosatu może zostać wprowadzona w najbliższym czasie. Główną przyczyną ograniczeń jest przechodzenie glifosatu, który jest stosowany przed zbiorem roślin uprawnych do surowców roślinnych. Jednym słowem "furtka prawna" dla desykacji ma zostać odgórnie przez UE zamknięta.

Niewykluczone jest jednak, że władze unijne pozostawią możliwość stosowania oprysków z wykorzystaniem glifosatu na ścierniska.

O glifosacie

Glifosat jest prawdziwym mocarzem wśród substancji zwalczających niechcianą przez rolników roślinność. Jego zaletą jest to, że w tani sposób umożliwia bezproblemowe niszczenie chwastów odpornych na wiele innych herbicydów.

Glifosat zyskał popularność jako środek do zwalczania chwastów przy likwidacji ugorów, na uprawach sadowniczych, czy torach kolejowych. Substancja ta jest składnikiem popularnego herbicydu o charakterze nieselektywnym - Roundupu.

Sam glifosat został wprowadzony na rynek w 1974 roku przez Monsanto - międzynarodowy koncern skupiający się na biotechnologii i chemii organicznej na cele rolnictwa. W Polsce glifosat jest obecny w produktach o nazwach: Avans Premium 360 SL, Glifocyd 360 SL, Klinik 360 SL, Kosmik 360 SL, Taifun 360 SL.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł