Umowa dzierżawy - ministerstwo rolnictwa
rolnikinfo.pl
Autor Aneta Wasilewska - 23 Października 2020

Ministerstwo rolnictwa nie pozostawiło żadnych wątpliwości. Powołano się na przepisy

Nie ma już żadnych wątpliwości. Pytania, które się pojawiały, zostały w końcu wyjaśnione. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi powołało się dziś na ważne przepisy. Umowa dzierżawy i wszelkie problemy z nią związane już nie będą niepokoić .

Umowa dzierżawy gruntów rolniczych wywoływała wiele problemów wśród rolników. Jak przekazało na oficjalnej stronie, a także za pośrednictwem mediów społecznościowych Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyjaśniło wszelkie niejasności, powołując się na właściwe przepisy. Wątpliwości rolników został w końcu rozwiane.

Nowy zakaz obejmie wsie i gospodarstwa? Kara za nieprzestrzeganie nawet 500 złNowy zakaz obejmie wsie i gospodarstwa? Kara za nieprzestrzeganie nawet 500 złCzytaj dalej

Umowa dzierżawy a ubezpieczenie rolnicze

- W związku z licznymi pytaniami informujemy, że zawarcie umowy dzierżawy potwierdza wójt właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotu dzierżawy - napisano na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Co więcej, zgodnie z obowiązującą ustawą o ubezpieczeniu społecznym wójt potwierdza zawarcie umowy dzierżawy w dwóch przypadkach. W pierwszym z nich emeryt lub rencista spełnia warunki zaprzestania działalności rolniczej, jednocześnie wyzbywając się własności gospodarstwa rolnego. W drugim przypadku dzierżawca prowadzi na nich działalność rolniczą, która jest podstawą do ustalenia ubezpieczenia społecznego rolników.

Wszystko to odbywa się zgodnie z prawem, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi powołało się w tym przypadku na podstawę prawną art. 28 ust. 4 pkt 1 oraz art. 38 pkt 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2020 r. poz. 174).

Druzgocące wieści z Druzgocące wieści z "Rolnik szuka żony". Śmierć przyszła zbyt szybko, ciężka żałoba ulubionej postaci wciąż trwaCzytaj dalej

Rola wójta

Dodatkowo resort rolnictwa przypomniał, że w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników nie został określony ani sposób, ani forma potwierdzenia umowy dzierżawy. Co to znaczy? Tylko tyle, ze zgodnie z prawem, wójt może jedynie potwierdzić sam fakt zawarcia umowy. W jego kompetencjach nie ma wnikania w to, kto jest stroną umowy dzierżawy, ani jaka jest jej treść. Co więcej, sam wójt nie jest odpowiedzialny za weryfikację treści w odniesieniu do zgodności z przepisami o ubezpieczeniu społecznym rolników. Czyli, umowa dzierżawy potwierdzona przez wójta nie oznacza, że taka umowa jest ważna, prawidłowo i wywołuje określone skutki prawne.

DZISIAJ GRZEJE:
1. GIS wydał pilne ostrzeżenie. Groźne bakterie w popularnym produkcie, ogromne niebezpieczeństwo dla starszych osób
2. Kolejna duża zmiana w godzinach dla seniorów, warto o niej wiedzieć. Rozporządzenie wejdzie w życie już jutro
3. Usłyszał pytanie za milion i nie dowierzał. Uczestnik "Milionerów" miał problem z pytaniem o owoce

Umowa dzierżawy gruntów rolnych - strony też mają obowiązki

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało, że to strony zawarcia umowy dzierżawy gruntów rolnych są odpowiedzialne za to, żeby dane zostały ujawnione np. organizacjom podatkowym.
Strony umowy dzierżawy gruntów rolnych muszą zadbać o to, żeby stosowne dane zostały ujawnione np. organom podatkowym. Jeżeli grunty gospodarstwa rolnego zostały w całości lub w części wydzierżawione na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników lub przepisów dotyczących uzyskiwania rent strukturalnych, podatnikiem podatku rolnego jest dzierżawca.

- Osoby fizyczne będące podatnikami podatku rolnego, m.in. dzierżawcy, są zobowiązane złożyć organowi podatkowemu informację o gruntach w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku rolnego. Jeżeli bowiem nie zostaną złożone odpowiednie deklaracje podatkowe, zgodne ze stanem faktycznym, wówczas nakazy podatkowe będą wystawiane na właścicieli gruntów rolnych -zaznacza ministerstwo, powołują się na ustawę z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz.U. z 2020 poz. 333), art. 3 pkt 3 oraz art. 6a ust. 6.

umowa dzierżawy

Źródło: Twitter, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gessler zarzuca Polakom 3 karygodne błędy w przygotowaniu schabowych. Dotyczą smażenia, marynaty i mięsa
  2. Zamaskowani rabusie napadli na bank. Powód włamania zaskakuje, nie przyszli tam po pieniądze
  3. Zacznie się już w weekend. Ogromnie ważna kwestia dotyczy 38 milionów Polaków
  4. Ministerstwo rolnictwa nie pozostawiło żadnych wątpliwości. Powołano się na przepisy
  5. Fani oniemieli po wyznaniu. Szczena z "Chłopaków do wzięcia" zdradził wstydliwy sekret
  6. Ma 56 lat i jest najstarszą dziewczyną Bonda. Monica Bellucci zdradziła sekret wiecznej młodości
  7. Dziecko raczkuje w stronę owczarka niemieckiego. Wtedy pies od razu reaguje, rodzice nie wierzą własnym oczom


Następny artykuł