Unia Europejska
unsplash.com / fot. Hannah Hirleman
Autor Magdalena Więckowska - 2 Grudnia 2020

UE będzie kontrolować, ile gazów oddają zwierzęta. Dane mogą wpłynąć na dotacje

Unia Europejska od wielu lat podkreśla, że jednym z jej nadrzędnych celów jest działanie zgodne z poszanowaniem ekologii i wprowadzanie nowych rozwiązań wspierających tę ideę. Na zmiany klimatyczne mają wpływy gazy cieplarniane, lecz te pochodzą nie tylko z fabryk, ale również z ...jelit. Unia Europejska będzie brała pod uwagę emisję dwutlenku węgla z fermentacji jelitowej zwierząt gospodarskich przy udzielaniu programów pomocowych krajom członkowskim.

Unia Europejska podchodzi do sprawy zmian klimatu w sposób kompleksowy. Na Twitterze sprawę poruszył unijny komisarz ds. rolnictwa - Janusz Wojciechowski.

Obrazy RolnikINFO"Rolnicy. Podlasie": ogromne emocje przy wychodku. Zmiany u Gienka i Andrzeja po 50 latachCzytaj dalej

Teksty wybrane dla Ciebie:

Unia Europejska i pomiar zwierzęcych gazów

Tam, gdzie natura, tam również wszystkie typowe dla procesów życiowych oznaki - i emisja gazów z fermentacji jelitowej nie powinna nikogo przyprawiać o rumieniec zażenowania. Przy dużej liczbie zwierząt wzrasta także ilość emitowanych przez nie gazów. I choć może wydawać się to w pewnym sensie zabawne, to masowa hodowla zwierząt może przyczyniać się do “zagazowania” środowiska naturalnego.

Wszystkiemu winny jest oczywiście dwutlenek węgla, z którego emisją walczy Unia Europejska. Programy pomocowe dla poszczególnych krajów członkowskich uzależnione są w wielkiej mierze od tego, jak bardzo ekologiczne są ich działania. A więc można się spodziewać, że emisja CO2 pochodzącego z jelit zwierząt będzie tak samo brana pod uwagę przy takiej ocenie sytuacji.

Jechali transportem z kozami. Nie mieści się w głowie, co wykazała kontrolaJechali transportem z kozami. Nie mieści się w głowie, co wykazała kontrolaCzytaj dalej

Janusz Wojciechowski na Twitterze

Na kwestię powiązania ekologii i gazów z jelit zwierząt zwrócił uwagę m. in. Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa w Unii Europejskiej. W swoim wpisie na Twitterze powołał się na dane z Eurostatu prezentujące emisję ekwiwalentu dwutlenku węgla z fermentacji jelitowej zwierząt w przeliczeniu na 1 hektar. W poście możemy przeczytać:

Te dane o emisji ekwiwalentu CO2 z fermentacji jelitowej zwierząt w przeliczeniu na 1 ha można uznać za wykładnik intensywności hodowli w państwach UE. Od najmniejszej (Bułgaria - 0,3t/ha) do największej (Holandia - 4,54 t/ha). Średnia UE - 1,07 t/ha, Polska - 0,9 t/ha.

Niektórzy w komentarzach wyrazili swoje krytyczne zdanie na ten temat:

Czas wprowadzic dyrektywe o ekologicznylm zywieniu zwierzat kaszka manna. [pis. oryg.]

Jak by to nazwać... ooo likwidacja rolnictwa!!! Na całe szczęście wprowadzenie takich ograniczeń w UE będzie niemożliwe bo są tam myślące osoby. Tylko my żyjemy w Polsce a nami rządzą barany... wiec możemy być pierwszą zieloną wyspą… [pis. oryg.]

Człowieki też będą włączone w te ...statystyki? Opomiarujecie nasze CO2 z ludzkiej fermentacji jelitowej? [pis. oryg.]

Co ciekawe, znalazł się również sceptyk, który pomimo oczywistych wniosków naukowców podważył negatywny wpływ działalności ludzkiej na środowisko. Internauta napisał:

Zmiany klimatyczne na Ziemi nie są spowodowanie nadmiarem CO2, to naturalny cykl i jest wykorzystywany do nałożenia haraczy [pis. oryg.]

Twitter

Twitter

Lasy Państwowe sprzedały wspaniałe drewno. Wielkie pieniądze za towarLasy Państwowe sprzedały wspaniałe drewno. Wielkie pieniądze za towarCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł