Unia Europejska
East News / Arkadiusz Ziolek
Autor Magdalena Więckowska - 7 Grudnia 2020

Czy waszym zdaniem dotacje z Unii Europejskie powinny być większe?

Unia Europejska daje szansę wielu gospodarstwom rolnym na zakup potrzebnych maszyn i innych sprzętów, które umożliwiają im rozwój w kierunku prawdziwie zmodernizowanego rolnictwa. Mimo to Unia Europejska jest dość solidnie krytykowana przez rolników. Padają również słowa o tym, że przed wstąpieniem do UE nie było dotacji, a “rolnicy jakoś dawali sobie radę”. Czy dopłaty unijne powinny opiewać na inne kwoty niż dotychczas?

Unia Europejska jest nastawiona na intensywny rozwój rolnictwa wraz z poszanowaniem naturalnych dóbr natury. Na takie cele wspólnota przeznacza ogromne pieniądze, które trafiają do kieszeni rolników w postaci dopłat.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Internauci miażdżą Macieja z Internauci miażdżą Macieja z "Rolnik szuka żony". Ogromna krytyka po odcinkuCzytaj dalej

Unia Europejska i dotacje dla rolników

Dotacje, które mogą otrzymywać rolnicy to m. in. pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników, fundusze na modernizację gospodarstwa rolnego, na rozwój przedsiębiorczości, energetykę w ramach odnawialnych źródeł energii itp.

Unia Europejska kładzie nacisk na promowanie rolnictwa wśród młodych osób, aby zachęcić je do podejmowania tej niełatwej ścieżki kariery. Dopłaty mają wspomóc start i podtrzymać płynność finansową w przypadku gospodarstw z dłuższym stażem.

Opinie rolników

Wielu rolników twierdzi, że choć dotacji jest bardzo dużo, to w praktyce nie jest tak łatwo je dostać. W wielu przypadkach trzeba sporządzić szczegółowy biznesplan odzwierciedlający planowane inwestycje. Dodatkowo do wniosków należy dołączyć całkiem sporą liczbę dodatkowych dokumentów.

Być może rolnicy czują się nieco osamotnieni walcząc z demonem biurokracji, i z którym muszą się niejednokrotnie mierzyć bez pomocy osób z zewnątrz. Z pewnością jednak sama możliwość otrzymania dotacji, która wesprze prywatny biznes jest opcją, o której wiele innych grup zawodowych może tylko pomarzyć.

Zobacz także w naszych serwisach:Następny artykuł