Unia Europejska
unsplash.com / fot. Markus Spiske
Autor Magdalena Więckowska - 14 Stycznia 2021

UE przedstawiła swój plan ws. gleb. Granicą będzie 2030 rok

Unia Europejska stara się podkreślać swoimi działaniami, że rolnictwo i ekologia są kwestiami, które są szczególnie bliskie krajom wspólnoty. Z tego względu w grudniu UE uruchomiła specjalną platformę do monitorowania postępów w zakresie zdrowia gleby.

Unia Europejska chce, by w ciągu następnych lat poświęcić więcej uwagi stanowi gleb na terenie Europy. Celem ma być graniczny rok 2030, kiedy to przynajmniej 75% wszystkich gleb w Europie osiągnie dobry stan.

Unia Europejska i monitorowanie gleby

Każdy rolnik zdaje sobie doskonale sprawę, że gleba jest podstawą pracy na wsi, a także warunkiem przetrwania - to przecież dzięki zasiewom i plonom roślinnym możliwa jest produkcja żywności dla człowieka oraz pasz dla zwierząt hodowlanych.

Dbałość o gleby jest zatem doskonałym pomysłem, by od podstaw zadbać o zrównoważone wykorzystanie naturalnych zasobów natury.

Strona internetowa, na której będzie można obserwować postępy polepszania stanu gleb jest opatrzona nazwą Nowe Europejskie Obserwatorium Gleb. Platforma będzie miała za zadanie wzbogacać istniejące dane na temat gleb i monitorowanie jej stanu.

Fani zbierają pieniądze dla Gienka i Andrzeja. Jedna inwestycja, która może odmienić ich życieFani zbierają pieniądze dla Gienka i Andrzeja. Jedna inwestycja, która może odmienić ich życieCzytaj dalej

Jak podaje portal bezpluga.pl Mariya Gabriel, europejska komisarz ds. innowacji powiedziała:

- Jest to pierwszy konkretny krok w kierunku realizacji proponowanej misji w dziedzinie zdrowia gleby i żywności.

Dbałość o glebę to dbałość o życie

Dbałość o glebę to dbałość o życie to nazwa misji Unii Europejskiej, która zorientowana jest na polepszenie zdrowia gleby i żywności. Jej celem jest osiągnięcie sytuacji, w której w 2030 roku aż 75% gleb w Europie będzie zdrowych.

Działanie to jest zorganizowane w ramach programu Horyzont dla Europy.

Cytowany przez portal bezpluga.pl unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Janusz Czesław Wojciechowski odniósł się do inicjatywy następująco:

- Z zadowoleniem przyjmuję uruchomienie unijnego obserwatorium gleby, które stanowi ważny krok w kierunku udostępnienia wszystkim informacji i danych na temat gleb. Zdrowie gleby znajduje się w coraz większym stopniu w centrum uwagi, podkreślając jej znaczenie dla bezpieczeństwa żywnościowego, czystej wody, różnorodności biologicznej i lepszego radzenia sobie ze zmianami klimatu. Badania i innowacje będą miały zasadnicze znaczenie dla znalezienia rozwiązań, które będą mogły być testowane, powielane i wykorzystywane w terenie. W tym przypadku proponowana misja UE dotycząca zdrowia gleby i żywności, w połączeniu ze wspólną polityką rolną, będzie potężnym narzędziem promowania zrównoważonej gospodarki gruntami i glebą, która przynosi społeczeństwu szersze korzyści.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł