Unia Europejska
unsplash.com / fot. Markus Spiske
Autor Magdalena Więckowska - 24 Grudnia 2020

UE wycofuje jeden ze środków ochrony roślin. Plantatorzy mogą być niepocieszeni

Unia Europejska zdecydowała się na zdecydowany krok, którego efekty poczuje wielu rolników pracujących w krajach członkowskich całej wspólnoty. Chodzi dokładnie o wycofanie środków ochrony roślin, które zawierają mankozeb. Decyzja będzie obowiązywać od 4 stycznia 2022 roku.

Unia Europejska dba o to, by rolnictwo było zrównoważone, a jego efekty miały jak najmniej inwazyjny wpływ na środowisko naturalne.

Unia Europejska i środki ochrony roślin

Środki ochrony roślin stały się nieodzowną częścią pracy na roli - teraz praktycznie każdy rolnik przyzna, że opłacalność upraw zależy w wielkiej mierze od tego, czy są one wspomagane dodatkowymi środkami chemicznymi.

Same środki ochrony roślin zyskały złą sławę, określane są jako “sztuczne” i szkodliwe dla zdrowia. Rzeczywiście, jest w tym sporo prawdy, lecz należy pamiętać, że poprzez termin “środki ochrony roślin” poza substancjami chemicznymi można również rozumieć tutaj też inne organizmy, które w naturalny sposób wyjadają lub odstraszają szkodniki pasożytujące na roślinach. Niestety, mankozeb należy do "nielubianego" rodzaju środków ochrony roślin sztucznego pochodzenia.

15 grudnia 2020 roku Komisja Europejska opublikowała nowe rozporządzenie wykonawcze z dnia 14 grudnia 2020 roku. Można się z niego dowiedzieć, iż unijna instytucja nie zdecydowała się na odnowienie zatwierdzenia substancji czynnej o nazwie mankozeb.

Rewolucyjne zdjęcie Pawła z Rewolucyjne zdjęcie Pawła z "Rolnik szuka żony". Poza Martą jest druga dama jego sercaCzytaj dalej

Ze strony krajów członkowskich decyzja o cofnięciu pozwolenia na produkcję i sprzedaż środków ochrony roślin z tą substancją czynną musi zapaść do 4 lipca 2021 roku. Czas na zużycie wszystkich zapasów tego typu produktów wygasa 4 stycznia 2022 roku.

Mankozeb - czym jest?

Mankozeb jest substancją czynną, która dotychczas była szeroko stosowana w 27 krajach Unii Europejskiej w celu ochrony roślin przed chorobami grzybowymi.

Jest środkiem, który działa powierzchniowo i wielomiejscowo, co uniemożliwia grzybowi funkcje oddechowe, kiełkowanie zarodników oraz wszelkie funkcje metaboliczne.

Bardzo możliwe, że producenci owoców i warzyw, a nawet zbóż będą mieli nietęgie miny na wieść o nowym rozporządzeniu UE. Wedle komentatorów może to spowodować straty w rolnictwie. Każda sprawa ma jednak dwie strony.

W uzasadnieniu Rozporządzenia Wykonawczego Komisji UE nr 2020/2087 możemy przeczytać:

Mankozeb został sklasyfikowany jako substancja działająca szkodliwie na rozrodczość kategorii 1B oraz że nowe kryteria identyfikacji właściwości zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego są spełnione w odniesieniu do ludzi i najprawdopodobniej w przypadku organizmów niebędących przedmiotem zwalczania - czytamy w rozporządzeniu. - Ponadto Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że szacunki narażenia niezwiązanego z dietą przekraczają wartości referencyjne dla reprezentatywnych zastosowań na pomidorach, ziemniakach, zbożach i winorośli.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł