Uprawy - Kraków
Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie/YouTube
Autor Aneta Wasilewska - 6 Lutego 2021

Pierwsza w Polsce modułowa uprawa hydroponiczna. Jest ekonomiczna i ekologiczna

Jak ogłasza Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie, w Polsce powstała pierwsza modułowa uprawa hydroponiczna. Naukowcy pracujący przy projekcie wyjaśnili, na czym polega, jak wpływa na środowisko i jakie korzyści za sobą niesie.

- W ramach współpracy spółek Hydropolis sp. z o.o. oraz EQ Development Wojciech Krajewski z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie została zbudowana pierwsza w Polsce, modułowa uprawa hydroponiczna z systemem kontroli warunków uprawy - kontener uprawowy - informuje Uniwersytet.

Za jej stworzeniem stoją pracownicy z trzech wydziałów: Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego, Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa oraz Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki: dr hab. inż. Tomasz Zaleski, prof. UR, dr inż. Anna Kołton, prof. UR, dr hab. inż. Jarosław Knaga.

Rolnik chciał odszkodowania za słupy. Interweniowała policja, Rolnik chciał odszkodowania za słupy. Interweniowała policja, "Wyłem z bólu"Czytaj dalej

Uprawa cały rok, mniejsze zużycie wody

- Mieszcząca się w 12-metrowym kontenerze morskim uprawa niskich warzyw liściastych i ziół może być prowadzona w prawie każdym miejscu na Ziemi, przez cały rok, zużywając przy tym mniej wody w porównaniu do tradycyjnego szklarniowego lub gruntowego systemu uprawy - poinformowano.

W środku znajdują się lampy LED, które są jedynym źródłem światła. Właśnie od ustawienia ich promieniowania zależeć będzie wielkość, jakość i tempo wzrostu roślin.

- Jest to pierwszy w Polsce kontener uprawowy zbudowany we współpracy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i firmy Hydropolis, wsparty finansowo w programie „Bon na Innowacje”. To bardzo innowacyjny projekt, który powstał dzięki połączeniu pasji, wiedzy, kreatywności i doświadczenia naukowców z zakresu rolnictwa, ogrodnictwa i inżynierii mechanicznej i stanowi spełnienie wizji i pozytywnej ambicji inwestora - przekazał dr hab. inż. Tomasz Zaleski, prof. UR, kierownik Katedry Gleboznawstwa i Agrofizyki oraz prodziekan Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego.

Uprawa odpowiada na problemy świata

- Poprzez tę uprawę, Hydropolis odpowiada na problemy świata, z którymi będziemy się mierzyć (przeludnienie, susza, zanieczyszczenie środowiska). Przez swoją mobilność oraz oszczędność wody innowacja pozwala na lokalną uprawę w miejscach nieprzystosowanych, np. centrach miast, jednocześnie ograniczając emisję zanieczyszczeń wywoływaną przez transport - zauważa Anna Węgiel, z firmy Hydropolis.

Co więcej, dr hab. inż. Tomasz Zaleski podkreślił, że kontener został wybudowany na bazie morskiego kontenera chłodniczego z automatyczną kontrolą temperatury atmosfery

- Dzięki czemu jest przystosowany do uprawy w niemal każdych warunkach klimatycznych, a jedynym ograniczeniem jest dostęp do energii elektrycznej i wody- podkreślił.

Naukowcy zaangażowani w projekt przekazali, że cały czas będą pracować razem z Hydropolis nad ulepszeniem kontenera.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie

Następny artykuł