Uprawy ekologiczne
Nguyễn Khắc Minh Quân/pxhere
Autor Aneta Wasilewska - 22 Listopada 2020

Są zdrowsze i pozwalają zarabiać więcej. Już dziś cieszą się coraz większą popularnością w Polsce

Coraz częściej rolnicy decydują się na uprawy ekologiczne. Trend zielonych gospodarstw widoczny jest gołym okiem. Wiadomo też, że uprawy pochodzące z takich gospodarstw są zdrowsze i często pozwalają na większy zarobek. A jak w praktyce wygląda posiadanie zielonego gospodarstwa?

Uprawy ekologiczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Częściej stawiają na nią zarówno rolnicy, jak i konsumenci. Nie od dziś wiadomo, że takie uprawy mają niewątpliwie wiele zalet i chociaż słabiej plonują, to są zdrowsze, a przy dobrym zbycie można na nich więcej zarobić.

Uprawy ekologiczne w praktyce

A jak same uprawy ekologiczne wyglądają w praktyce? Tego starali dowiedzieć się dziennikarze TVP Białystok w rozmowie z Krzysztof Zembrowski.

Rolnik, który prowadzi 26-hektarowe gospodarstwo i uprawia przede wszystkim zboża - żyto, owies, pszenicę oraz rośliny jagodowe i oleiste już siedemnaście lat temu postawił na ekologiczne uprawy.


- Uważałem i dalej uważam, że produkcja żywności to jest cel podstawowy, żeby była zdrowa żywność, ale musi być wyprodukowana zgodnie z ekologicznym tym sposobem gospodarowania – zaznaczył Krzysztof Zembrowski, rolnik ze wsi Bodaki.

Rolnik zrezygnował z nawozów sztucznych i środków ochrony roślin. Dodatkowo postawił na produkcję własnego biopaliwa.

Krzysztof Zembrowski razem z przedstawicielami Politechniki Białostockiej przygotował linię do produkcji oleju napędowego z rzepaku. Olej wytłaczany jest na prasie ślimakowej, a po przejściu przez filtry i oczyszczeniu z fosforu, magnezu i wapnia - olej, a w zasadzie biodiesel może trafić do ciągnika.

Na ekologicznych uprawach można zarabiać

Na dzień dzisiejszy produkcja biopaliw jeszcze nie jest opłacalna, ale co innego w kwestii samych upraw ekologicznych.

- Plony są może mniejsze, ale nie są takie drastyczne, to wszystko zależ od warunków, od pogody, uprawy właśnie od zastosowania płodozmianu - zaznacza Zembrowski.

A jakie wyzwania jeszcze przed rolnikiem, który chce, aby jego gospodarstwo było w pełni zielone? Przede wszystkim jest świadomy tego, że ekologiczne i naturalne pasze nie wystarczą. W pełni ekologiczne są dla niego te sztuki, które rodzą się w gospodarstwie. Rolnik jest przekonany, że za kilka lat, gdy znikną pochodzące z zewnątrz zwierzęta, jego stado będzie w pełni ekologiczne.

Źródło: TVP Białystok

Następny artykuł