ursus
commons.wikimedia.org
Autor Magdalena Więckowska - 21 Września 2020

Pamiętacie niezniszczalnego Ursusa C 360? Niektórzy do dzisiaj go używają

Ursus i wieś - nierozerwalny związek pojęć typowych dla polskich gospodarstw rolnych. I chociaż minęło wiele lat od początku produkcji słynnego Ursusa C-360, to jego popularność nie słabnie. Odwrotnie - stary model ciągnika stał się kultowy wśród rolników w całym kraju. Również osobom spoza wsi Ursus niewątpliwie kojarzy się z krajobrazem na prowincji. Dobrze wykonany, niezawodny i wytrzymały - czy to jedyne zalety, które zagwarantowały Ursusowi tak wielką popularność? Fenomen tego ciągnika zależy od kilku ważnych cech, które sprawiły, że polscy rolnicy darzą go miłością aż do dziś.

Ursus C-360 nie jest pierwszym polskim ciągnikiem. Tak naprawdę powstał jako owoc pracy zespołowej. W początkach lat 60. Zakłady Mechaniczne Ursus rozpoczęły współpracę z czechosłowacką firmą Zetor. Efektem tej współpracy jest m. in. opisywany przez nas ciągnik.

Ursus królem ciągników

Model C-360 był produkowany aż do 1994 roku. Oznacza to, że najmłodsze Ursusy kultowej serii mają aż 26 lat! Na rynku maszyn mechanicznych jest to równowartość kilku epok, podczas których technika zupełnie zmieniła swoje oblicze. Warto jednak dodać, że budowa tego modelu jest wyjątkowo prosta. A, jak wiadomo, geniusz tkwi właśnie w prostocie. W przypadku podstawowych awarii naprawę można przeprowadzić nawet w przerwie od pracy na polu. Rolnicy chwalą sobie również fakt posiadania czterech głowic przez Ursusa. Niebagatelne znaczenie ma również bardzo duża dostępność części na rynku. Jest to dość interesujące, zwłaszcza, że produkcja dawnego Ursusa zakończyła się wiele lat temu.

Szereg zalet

Również wielkość Ursusa jest jego wielką dodatnią cechą. Czyni go to maszyną uniwersalną, użyteczną w gospodarstwach o większych i mniejszych areałach. Ursus C-360 da sobie radę w każdych warunkach, jest również odpowiedni do agregowania z rozmaitymi maszynami - również tymi najnowszymi. Nie jest traktorem wrażliwym na sytuacje wystawiające na próbę - kończący się płyn hamulcowy nie będzie stanowić dla Ursusa powodu do awarii. Co jest kolejną charakterystyczną zaletą Ursusa C-360? Z pewnością jest to cena. Na obecną chwilę traktor o podobnych parametrach kosztuje 25 do 30 tysięcy złotych. Ursus - “jedyne” 15 tysięcy złotych. Jak widać, ta dobra, pomimo upływu lat polska maszyna miażdży swoją prostotą i niezawodnością każdą konkurencję.

Następny artykuł