ursus
commons.wikimedia.org / fot. Mariuszjbie / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Autor Magdalena Więckowska - 24 Grudnia 2020

Przebieg 4 godziny i stan idealny. Oryginalny Ursus na sprzedaż za kosmiczną kwotę

Ursus i wieś - nierozerwalny związek pojęć typowych dla polskich gospodarstw rolnych. I chociaż minęło wiele lat od początku produkcji słynnego Ursusa C-360, to jego popularność nie słabnie. Odwrotnie - stary model ciągnika stał się kultowy wśród rolników w całym kraju. Na portalu farmer.pl opisano przypadek ciągnika tej marki, który ma przebieg jedynie 4 godzin i jest wyceniony na 65 tysięcy złotych.

Ursus C-360 jest nadal w sprzedaży w ofercie na Giełdzie Rolnej.

Ursus C-360 i jego fenomen

Ursus C-360 nie jest pierwszym polskim ciągnikiem. Tak naprawdę powstał jako owoc pracy zespołowej. W początkach lat 60. Zakłady Mechaniczne Ursus rozpoczęły współpracę z czechosłowacką firmą Zetor. Efektem tej współpracy jest m. in. opisywany przez nas ciągnik.

Model C-360 był produkowany aż do 1994 roku. Oznacza to, że najmłodsze Ursusy kultowej serii mają aż 26 lat! Na rynku maszyn mechanicznych jest to równowartość kilku epok, podczas których technika zupełnie zmieniła swoje oblicze. Warto jednak dodać, że budowa tego modelu jest wyjątkowo prosta.

A, jak wiadomo, geniusz tkwi właśnie w prostocie. W przypadku podstawowych awarii naprawę można przeprowadzić nawet w przerwie od pracy na polu. Rolnicy chwalą sobie również fakt posiadania czterech głowic przez Ursusa.

Niebagatelne znaczenie ma również bardzo duża dostępność części na rynku. Jest to dość interesujące, zwłaszcza, że produkcja dawnego Ursusa zakończyła się wiele lat temu.

Niezwykle ogłoszenie

Jak podaje portal farmer.pl, pierwszy właściciel Ursusa ze wspomnianego ogłoszenia kupił go jako formę kapitału na przyszłość. Potem sprzedał go kolejnemu właścicielowi, który postanowił odnowić nieco przykurzony traktor. Jak się okazało - pomysł był bardzo dobry, bo teraz podobne pojazdy są prawdziwymi perełkami dla miłośników maszyn rolniczych i wszelkiej maści pojazdów.

W ogłoszeniu możemy przeczytać, iż ciągnik jest nowy i został wyprodukowany w 1980 roku. Przypomnijmy: Ursusy zaczęto produkować od 1974 roku i od razu zyskały wielką popularność wśród rolników.

W ogłoszeniu możemy przeczytać:

Sprzedam nowy ciągnik Ursus C-360. Maszyna dogłębnie przejrzana - położono nowy lakier, oświetlenie, opony przednie, dętki, oleje, a także instalację elektyczną. [pis. oryg.]

Dobrze wykonany, niezawodny i wytrzymały - czy to jedyne zalety, które zagwarantowały Ursusowi tak wielką popularność? Jest to z pewnością podstawa, dla każdego ciągnika, którego kupno rozważa rolnik. W przypadku Ursusów dochodzi jeszcze dodatkowy element - niesamowity sentyment, który mimo upływu lat nie mija.

Następny artykuł