usa
unsplash.com / fot. Markus Spiske
Autor Magdalena Więckowska - 5 Stycznia 2021

Robotyczne dżdżownice kolejnym krokiem rozwoju rolnictwa. USA pracuje nad rewolucyjnym pomysłem

USA jest jednym z państw, w którym innowacja i rozwój są stawiane na pierwszym miejscu niezależnie od obszaru działalności człowieka. Nad rewolucyjnym pomysłem stworzenia cyberdżdżownic pracuje profesor Taryn Bauerle z Kolegium Rolnictwa i Nauk Przyrodniczych Szkoły Integracyjnej Nauki o Roślinach przy Uniwersytecie Cornella.

Naukowczyni z USA wraz ze swoim zespołem zamierza zbudować niewielkie roboty, które mają badać glebę bez naruszania jej struktury.

USA i sen o cybernetycznych dżdżownicach

Z profesor Taryn Bauerle pracuje zespół z Kolegium Rolnictwa i Nauk Przyrodniczych Szkoły Integracyjnej Nauki o Roślinach oraz z College of Engineering.

Budżet na projekt pochodzący z grantów sięga aż 2 milionów amerykańskich (w celu badań nad glebą) oraz 750 tysięcy dolarów na stworzenie opisywanego robota.

Nadrzędnym celem całego przedsięwzięcia jest wyhodowanie nowych gatunków roślin, które byłyby przystosowane do zmieniającego się klimatu. Co ciekawe, pomysł imitowania natury (w tym przypadku dżdżownic) nie jest niczym nowym.

Wystarczyła jedna decyzja ws. Wystarczyła jedna decyzja ws. "Rolnicy. Podlasie". Fani dali upust swoim emocjomCzytaj dalej

Bionika lub biomimetyka - tak nazywa się interdyscyplinarna dziedzina łącząca świat natury i techniki - jest widoczna m. in. w opływowych kształtach samochodów imitujących kształty ryb, a także w aparacie ślimakowym wykorzystywanym w medycynie.

Cele cyberdżdżownic

Jakie zadania będą miały te niewielkie roboty? Jak podaje portal bezpluga.pl ich głównym celem jest badanie właściwości gleby bez niszczenia jej struktury. Roboty będą analizowały parametry takie jak stan gleby, czy reakcja korzeni na suszę.

Pogłębione badania nad tymi kwestiami pozwolą na otwarcie kolejnej przestrzeni, jaką będzie próba wyhodowania nowych roślin, które będą w stanie sprostać zmianom klimatycznym oraz wzrastającej liczbie ludzi na świecie.

“Zwyczajne” przekopywanie gleby zaburza jej pracę, niszczy mikroorganizmy i korzenie. Specjalne cyberdżdżownice nie będą powodowały tego typu problemu, a szereg czujników umożliwi udzielenie odpowiedzi na wiele pytań nurtujących naukowców - np. tych dotyczących cech korzeni, właściwości gleby, jej składu, zamieszkujących je organizmów. Portal bezpluga.pl podaje słowa profesor Taryn Bauerle:

- Myślę, że rolnicy od dawna wiedzą, że granica między roślinami a glebą jest bardzo ważna dla uprawy roślin i ma wiele wspólnego z produktywnością roślin, a także z ochroną i właściwościami gleby. Chociaż wiedzieliśmy o tym od tak dawna, nie mieliśmy do niego dostępu. Tak więc zrozumienie tego systemu podziemnego w znacznie lepszy sposób może pomóc w wielu przyszłych pytaniach dotyczących irygacji, fertygacji, zdrowia gleby - jest tam cały koszyk możliwości.

Praca nad robotami nadal trwa, a pierwszych efektów można spodziewać się jeszcze w 2021 roku.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł