usa
unsplash.com / fot. camilo jimenez
Autor Magdalena Więckowska - 30 Stycznia 2021

USA: ofiary śmiertelne i ranni. W zakładzie drobiarskim doszło do dramatycznego wydarzenia

W USA w stanie Georgia doszło do dramatycznego wypadku: wyciek płynnego azotu w zakładzie drobiarskim doprowadził do śmierci sześciu osób i do obrażeń u dwunastu innych poszkodowanych.

Wśród rannych osób byli także strażacy biorący udział w akcji ratowniczej na terenie zakładu. Sytuacja została opisana 29 stycznia 2021 roku na portalu BBC.

Wyciek płynnego azotu w zakładzie drobiarskim w USA

Zdarzenie miało miejsce 29 stycznia 2021 roku w miejscowości Gainesville położonej w stanie Georgia w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje BBC cały stan Georgia znany jest jako wiodący region w produkcji drobiu.

Gainesville natomiast jest centrum całego drobiarskiego zagłębia, w którym pracują tysiące Amerykanów. Niestety, w zakładzie drobiarskim doszło do bardzo groźnego zdarzenia, jakim był wyciek płynnego azotu.

Płynny azot na terenach zakładów spożywczych może być wykorzystywany np. do zamrażania żywności. Będąc w pobliżu takiej substancji, należy przedsięwziąć szczególne środki ostrożności (np. w postaci odpowiedniej odzieży ochronnej), ponieważ ciekły azot może doprowadzić do wymrożenia żywej tkanki.

Odśnieżał drogi ciągnikiem. Niebezpieczny finał prac na LubelszczyźnieOdśnieżał drogi ciągnikiem. Niebezpieczny finał prac na LubelszczyźnieCzytaj dalej

Po otrzymaniu zgłoszenia o wycieku na miejsce przyjechały służby ratunkowe. Niestety - sześciu osób nie udało się uratować. Rannych zostało dwanaście innych osób, a wśród nich byli również strażacy.

Szczegóły zdarzenia

Służby ratunkowe przybyły na teren zakładu drobiarskiego po godzinie 10:00 rano czasu lokalnego. 130 osób zabrano do znajdującego się w pobliżu kościoła, by wstępnie ocenić ich stan zdrowia.

Na miejscu znaleziono pięć osób, których czynności życiowe ustały jeszcze przed próbą udzielenia im pomocy. Szósta ofiara zmarła po przetransportowaniu do szpitala. Do Centrum Medycznego przewieziono także osoby ranne - wśród nich było trzech strażaków.

Strażacy mieli problemy z oddychaniem, lecz ich dolegliwości udało się opanować na tyle, że zostali wkrótce wypisani ze szpitala. Jak podaje Beth Downs, rzeczniczka Noetheast Georgia Medical Center, trzy osoby ranne, które zabrano do szpitala, były w owym momencie w stanie krytycznym.

Przyczyna wycieku płynnego azotu w zakładzie drobiarskim nie jest jeszcze znana. Sprawa jest badana przez odpowiednie służby.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: bbc.com

Następny artykuł