
Od 21.01 wchodzi w życie nowa ustawa. Nowości dla hodowców zwierząt
Ustawa dotycząca organizacji hodowli i rozrodu zwierząt wchodzi w życie wraz z 21 stycznia 2021 roku. Są one implementacją unijnych wymogów i dotyczą kwestii takich jak hodowla, ocena genetyczna i nadzór nad rozrodem zwierząt gospodarskich.
Ustawa dodaje też do dotychczasowej listy zwierząt gospodarskich kolejne gatunki.
Ustawa o organizacji hodowli i rozrodu zwierząt
Z racji wymogów stawianych przez unijne przepisy, polskie prawo w kwestiach związanych m.in. z organizacją pracy na wsi musi być odpowiednio aktualizowane. Już od czwartku, 21 stycznia, w życie wchodzi ważna ustawa - nosi ona miano ustawy o organizacji hodowli i rozrodu zwierząt.
Rozszerzeniu ulegnie lista zwierząt gospodarskich. Dotychczas znajdowały się na niej gatunki wspomniane w zapisach unijnych: bydło, świnie, owce, kozy i koniowate.
W ustawie można znaleźć od teraz dodatkowo drób, zwierzęta futerkowe, alpaki, pszczołę miodną, jedwabnika morwowego oraz jeleniowate.
Hodowcy zwierząt dzięki nowym przepisom dostaną konkretne wskazania prawne, w jaki sposób zachowywać zasoby genetyczne swoich podopiecznych. Dodatkowo w ustawie znajduje się ustęp regulujący ocenę wartości użytkowej oraz genetycznej zwierząt.
Dodatkowo ustawa nakreśla sposób prowadzenia ksiąg hodowlanych czy rejestrów hodowlanych. Ponadto jest w niej mowa o kontroli nad hodowlą i rozrodem zwierząt.
Dodatkowe informacje
Warto wiedzieć, że zgodnie z zapisami ustawy opłaty obowiązujące rolników będą ustalane w sposób autonomiczny przez podmioty do tego uprawnione.
Będą one określane na podstawie kosztów, które są ponoszone w związku z danym wpisem, wystawionym zaświadczeniem lub świadectwem zootechnicznym.
Kolejną istotną kwestią jest zapis mówiący o tym, iż minister rolnictwa będzie miał obowiązek zatwierdzania (lub odrzucania) programu hodowlanego. Do składania takiego programu (lub ewentualnych zmian, które są w nim nanoszone) są zobowiązane związki hodowców i przedsiębiorstwa hodowlane.
Dzięki najnowszej ustawie hodowcy będą mogli otrzymywać państwową pomoc na rzecz prowadzenia ksiąg hodowlanych, oceny wartości genetycznej zwierząt oraz ich oceny użytkowej.
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
- Łunę i dym było widać z daleka. Zadysponowano 10 zastępów straży, nie było już czego ratować
- Naprawiał auto, z dymem poszedł kombajn. Ogromne straty
- Zimowy kulig z traktorem i przykry finał. Kobieta trafiła do szpitala
źródło: agropolska.pl