ustawa
unsplash.com / fot. Zachariah Smith
Autor Magdalena Więckowska - 21 Stycznia 2021

Od 21.01 wchodzi w życie nowa ustawa. Nowości dla hodowców zwierząt

Ustawa dotycząca organizacji hodowli i rozrodu zwierząt wchodzi w życie wraz z 21 stycznia 2021 roku. Są one implementacją unijnych wymogów i dotyczą kwestii takich jak hodowla, ocena genetyczna i nadzór nad rozrodem zwierząt gospodarskich.

Ustawa dodaje też do dotychczasowej listy zwierząt gospodarskich kolejne gatunki.

Ustawa o organizacji hodowli i rozrodu zwierząt

Z racji wymogów stawianych przez unijne przepisy, polskie prawo w kwestiach związanych m.in. z organizacją pracy na wsi musi być odpowiednio aktualizowane. Już od czwartku, 21 stycznia, w życie wchodzi ważna ustawa - nosi ona miano ustawy o organizacji hodowli i rozrodu zwierząt.

Rozszerzeniu ulegnie lista zwierząt gospodarskich. Dotychczas znajdowały się na niej gatunki wspomniane w zapisach unijnych: bydło, świnie, owce, kozy i koniowate.

W ustawie można znaleźć od teraz dodatkowo drób, zwierzęta futerkowe, alpaki, pszczołę miodną, jedwabnika morwowego oraz jeleniowate.

Rolnik przejechany przez własny ciągnik? Tajemnicza tragedia w WielkopolsceRolnik przejechany przez własny ciągnik? Tajemnicza tragedia w WielkopolsceCzytaj dalej

Hodowcy zwierząt dzięki nowym przepisom dostaną konkretne wskazania prawne, w jaki sposób zachowywać zasoby genetyczne swoich podopiecznych. Dodatkowo w ustawie znajduje się ustęp regulujący ocenę wartości użytkowej oraz genetycznej zwierząt.

Dodatkowo ustawa nakreśla sposób prowadzenia ksiąg hodowlanych czy rejestrów hodowlanych. Ponadto jest w niej mowa o kontroli nad hodowlą i rozrodem zwierząt.

Dodatkowe informacje

Warto wiedzieć, że zgodnie z zapisami ustawy opłaty obowiązujące rolników będą ustalane w sposób autonomiczny przez podmioty do tego uprawnione.

Będą one określane na podstawie kosztów, które są ponoszone w związku z danym wpisem, wystawionym zaświadczeniem lub świadectwem zootechnicznym.

Kolejną istotną kwestią jest zapis mówiący o tym, iż minister rolnictwa będzie miał obowiązek zatwierdzania (lub odrzucania) programu hodowlanego. Do składania takiego programu (lub ewentualnych zmian, które są w nim nanoszone) są zobowiązane związki hodowców i przedsiębiorstwa hodowlane.

Dzięki najnowszej ustawie hodowcy będą mogli otrzymywać państwową pomoc na rzecz prowadzenia ksiąg hodowlanych, oceny wartości genetycznej zwierząt oraz ich oceny użytkowej.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: agropolska.pl

Następny artykuł