ustawa odorowa
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 7 Listopada 2020

Czy ustawa odorowa powinna wejść w życie? Rolnicy nie kryją emocji

Ustawa odorowa jest jednym z zapisów, który wzbudza wielkie emocje zarówno wśród rolników, jak i ludności miejskiej, która napływa na wieś w celach mieszkaniowych. Jednym zależy na tym, by w spokoju hodować zwierzęta i móc pracować, drugim zależy na tym, by będąc w prywatnym ogrodzie nie musieli czuć charakterystycznego zapachu obornika. Rolnicy powtarzają jak mantrę, że wieś nie jest miejscem, w którym życie jest spokojne i sielskie przez okrągły rok, a niemiłe zapachy i hałas są integralnymi częściami przebywania na obszarach rolniczych.

Ustawa odorowa pojawia się i znika jak bumerang, jak zawsze wzbudzając wielkie emocje. Nic dziwnego - mamy tutaj do czynienia z wyraźnym konfliktem interesów dwóch grup społecznych. Jak będzie zatem wyglądała przyszłość kontrowersyjnej ustawy?

Sesja narzeczeńska u Pawła z Sesja narzeczeńska u Pawła z "Rolnik szuka żony". Zakochani z Baśkami w tleCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Tragedia: rolnik zabity przez maszynę. Michał umierał na rękach kuzyna
2. Ważny komunikat od GIS: Dzwoni do ciebie obcy numer? Musisz koniecznie odebrać telefon
3. Wszystko potoczyło się w mgnieniu oka. Niespodziewanie na drogę wylało się mięso dla zwierząt

Ustawa odorowa i bitwa o zapach

Ustawa odorowa była już szeroko dyskutowana w mediach i między różnymi grupami społecznymi. Rolnicy stawiają sprawę jasno - chcą bez przeszkód pracować na wsi. Warto przypomnieć, co dokładnie stało się kością niezgody między rolnikami a ludnością napływową: w projekcie ustawy napisane jest, że odległość od chlewni lub innego budynku wydzielającego przykry zapach musi być pewna określona odległość. Pierwszy projekt rzeczonej ustawy odorowej pojawił się w Sejmie w 2019 roku, lecz rolnicy w wyraźny i zmasowany sposób skrytykowali propozycję. W wyniku mocnego sprzeciwu prace nad projektem ustały.

Nowe, niepokojące słowa byłego ministra rolnictwa. Roztacza smutną wizjęNowe, niepokojące słowa byłego ministra rolnictwa. Roztacza smutną wizjęCzytaj dalej

Co będzie dalej?

Zgodnie z harmonogramem prac Rady Ministrów wiemy, że ustawa odorowa powinna być przyjęta przez rząd jesienią 2020 roku. Na projekt ustawy spadł deszcz krytyki nie tylko ze strony prywatnych przedsiębiorców rolnych, ale także ze strony organizacji rolniczych takich jak: Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, Polski Związek Hodowców Koni, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Ogólnopolski Związek Producentów Drobiu i Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich. Zgodnie orzekli oni, że zapisy ustawy godzą w rozwój rolnictwa i mogą wspierać wyludnianie wsi.

Walka o życie w Walka o życie w "Rolnicy. Podlasie". Gienio i Andrzej przeżyli dramatyczne chwileCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

Następny artykuł