Violetta Villas
YouTube.com / Violetta Villas
Autor Magdalena Więckowska - 2 Listopada 2020

Pamiętacie gwiazdę ze zdjęcia? Odeszła w zapomnieniu, dziś ma piękny grób

Violetta Villas - czy istnieje jakikolwiek mieszkaniec Polski, który nie słyszał tego nazwiska? Sławna piosenkarka tak naprawdę nazywała się Czesława Gospodarek (z domu Cieślak) i urodziła się 10 czerwca 1938 roku. Jej życie było pełne sukcesów estradowych - i nic dziwnego, bo była niesamowicie utalentowaną artystką. Poza niesamowitym głosem określanym jako sopran koloraturowy, grała również na skrzypcach, fortepianie i puzonie. Do tego miała słuch absolutny. Poza uzdolnieniami muzycznymi była również poliglotką - władała polskim, francuskim, rosyjski, niemiecim i walońskim.

Violetta Villas spędziła ostatnie lata życia w Lewinie Kłodzkim, w nędzy i zapomnieniu. Jak to możliwe, że tak utalentowana artystka padła ofiarą losu? Piosenkarka zmarła 5 grudnia 2011 roku, lecz wspomnienie o niej pozostaje żywe i piękne jak jej najsłynniejsze piosenki.

Violetta Villas - muzyczny geniusz

Nie będzie przesadą powiedzieć, że Violetta Villas była muzycznym geniuszem. Zagraniczna prasa nie miała wątpliwości - Villas była białym krukiem wokalistyki. Trudne czasy sprawiły, że nie mogła rozwinąć swoich artystycznych skrzydeł za granicą. Mimo to Polacy pokochali ją za niebywały talent i urok osobisty. W internecie pamięć o Villas pozostaje nadal żywa. Na wielu kanałach można słuchać archiwalnych nagrań w jej wykonaniu. Na kanale “Violetta Villas” można znaleźć m. in. wersję radiową z 1961 roku niezwykle sławnej piosenki “Dla ciebie, miły”. Z czasem artystka popadła w kłopoty finansowe. U końca życia zmagała się z biedą. Mieszkała w zaniedbanym domu, zapomniana przez świat i ludzi. Jak donosi Super Express, syn Violetty Villas nie mógł zająć się nią za życia, więc po jej śmierci postawił jej piękny pomnik.

Grób Violetty Villas

Grób Violetty Villas znajduje się na Cmentarzu na Powązkach w Warszawie. I tak jak jej ostatnie lata życia były naznaczone cierpieniem i nędzą, tak jej syn stara się, by grób odzwierciedlał jej osobowość - kolorową i piękną. Super Express podaje, że fani przynoszą na jej grób kwiaty i zapalają znicze. Nic dziwnego, gdyż głos Violetty Villas i jej wkład w polską muzykę jest nie do przecenienia.

Violetta Villas

źródło: Super Express, fot. Marek Zieliński

Następny artykuł