Warzywa - rolnicy
Konferencja prasowa Adama Niedzielskiego i Marleny Maląg, 28.01.2021 ws. zasad bezpieczeństwa epidemicznego
Autor Aneta Wasilewska - 28 Stycznia 2021

Rolnicy: "Przez restrykcje tracimy również my". W najbliższych tygodniach zmian nie będzie

Niestety, wbrew oczekiwaniom, ani branża gastronomiczna, ani hotelarska nie zostanie "odmrożona" w najbliższych tygodniach. Podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski przekazał, że hotele i restauracje będą działały zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami. Od 1 lutego restrykcje nie ulegną zmianie. Rolnicy jasno wskazują, że takie decyzje wpływają bezpośrednio na nich.

Zgodnie z informacjami przekazanymi podczas dzisiejszej konferencji prasowej, w której udział wziął minister zdrowia, Adam Niedzielski prysnęła nadzieje wielu rolników. Decyzją rządzących, otwarte zostaną galerie handlowe i muzea, jednak restauracje i hotele pozostaną zamknięte.

Zamknięcie hoteli i restauracji znacząco odbija się na rolnikach i ich sytuacji finansowej, wielu z nich liczyło, że dziś dowiedzą się, że branże w końcu dostaną pozwolenie na ponowne otwarcie.

- Przez restrykcje tracimy również my - zaznaczają rolnicy, którzy dostarczają warzywa i owoce do restauracji, hoteli, stołówek.

Niedzielski: Ten etap odpowiedzialności będzie obowiązywać do 14 lutego

Zgodnie z nowymi obostrzeniami Polacy już od 1 lutego będą mogli wybrać się do galerii handlowych, do muzeum, czy do galerii sztuki. Co więcej, zniesione zostały godziny dla seniorów. Jednak niezmienne pozostały restrykcje dotyczące restauracji, które mogą sprzedawać jedzenie jedynie na wynos.

Lód załamał się pod krową i cielakiem. Trzy zastępy straży pożarnej ruszyły na ratunekLód załamał się pod krową i cielakiem. Trzy zastępy straży pożarnej ruszyły na ratunekCzytaj dalej

- Decyzja, którą podjęliśmy, sprowadza się w pewnym zakresie do przedłużenia zasad bezpieczeństwa. Ten etap odpowiedzialności będzie obowiązywać do 14 lutego, po czym podejmiemy kolejne decyzje - przekazał dziś minister Niedzielski.

Niedzielski podczas konferencji przekazał, że rozważanych jest wiele scenariuszy tego, jak zmienić się mogą obostrzenia po 14 lutym. Minister nie zdecydował się zdradzić więcej szczegółów na ten temat, zaznaczył jedynie, że sytuacja jest dynamiczna i na bieżąco monitorowana. Rolnicy muszą więc poczekać do połowy miesiąca, by dowiedzieć się, czy obostrzenia zostaną zmienione.

Coraz gorsza sytuacja rolników

Rolnicy już od dawna przyznają, że obostrzenia wpływają i na nich. O swojej sytuacji opowiedział rolnik z Tucholi.

- Kiedyś, tygodniowo, dostarczałem po 500 kg ziemniaka - potem 80 kg. Przez koronawirusa i lokale działające jedynie na wynos, na rynku warzyw nie jest dobrze. Restauracje próbują się ratować, naszym zadaniem jest ich wsparcie. To czasy, kiedy ludzie muszą być sobie wyjątkowo pomocni. Chodzi o przetrwanie interesów, w które włożono masę czasu, energii i nakładów finansowych - przekazał Mariusz Balcerzak, rolnik z Pruszcza koło Tucholi w rozmowie z portalem Pomorska.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Pomorska

Następny artykuł