Warzywa - MRiRW
Marek BAZAK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 30 Stycznia 2021

Ministerstwo rolnictwa ws. trudnej sytuacji producentów warzyw

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca producentów do zrzeszania się w organizacje producentów, które stosownie do powyższych uregulowań powinny być podstawowym filarem funkcjonowania tego rynku - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie trudnej sytuacji producentów warzyw.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych na wniosek Pomorskiej Izby Rolniczej jeszcze 14 stycznia zwrócił się do Grzegorza Pudy, ministra rolnictwa i rozwoju wsi. We wniosku opisano trudną sytuację, z jaką obecnie zmagają się producenci warzyw, którzy do tej pory zaopatrywali sektor gastronomii w Polsce. Przypomnijmy, zgodnie z nowymi obostrzeniami, jeszcze przez minimum dwa tygodnie branża nie będzie "rozmrażana", o czym więcej można przeczytać >tutaj<.

Odpowiedź z MRiRW ws. producentów warzyw

W dniu 21 stycznia resort rolnictwa odpowiedział na wniosek KRIR.

- Na opłacalność produkcji i ceny krajowych owoców i warzyw uzyskiwane przez producentów wpływ mają czynniki takie jak: podaż i popyt na ogólnoświatowym rynku, stan zapasów poszczególnych produktów w kraju i na świecie, produkcja krajowa oraz wielkość handlu zagranicznego. Ważnym czynnikiem są także koszty siły roboczej, w szczególności jeśli zbiór odbywa się ręcznie. Jednocześnie należy zauważyć, że podaż owoców i warzyw ze strony rodzimych producentów jest rozdrobniona, a indywidualni producenci jako dostawcy niedużych partii towaru nie mają odpowiedniej siły przetargowej do prowadzenia skutecznych negocjacji przed sprzedażą. W celu przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19 w Polsce wprowadzono m.in. przepisy ograniczające funkcjonowanie sektora HoReCa (tj. lokali gastronomicznych, restauracji, stołówek czy hoteli), który jest istotnym odbiorcą produktów rolno-żywnościowych, w tym owoców i warzyw, od polskichrolników - zaznaczpono na wstępie.

Ceny w końcu przestały spadać. Sytuacja na rynku trzody chlewnejCeny w końcu przestały spadać. Sytuacja na rynku trzody chlewnejCzytaj dalej

Jak przekazano w piśmie, przy takich realiach, jakie obecnie są na rynku, niezaprzeczalną koniecznością jest, by wszyscy producenci warzyw i owoców w Polsce wzmacniali swoją pozycję. Zdaniem MRiRW powinno się to odbywać poprzez wzrost koncentracji podaży, planowanie produkcji i dostosowywanie jej do popytu oraz skracaniem łańcucha dostaw.

Resort zachęca producentów do zrzeszania się w organizacje producentów

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca producentów do zrzeszania się w organizacje producentów, które stosownie do powyższych uregulowań powinny być podstawowym filarem funkcjonowania tego rynku. Główną rolą organizacji producentów jest wzmocnienie pozycji rynkowej i stabilizacja dochodów producentów będących ich członkami poprzez planowanie i dostosowywanie produkcji do popytu, koncentrację podaży i poprawę wprowadzania produktów do obrotu, a także optymalizację kosztów produkcji, oferowanie pomocy technicznej. Co do zasady, organizacje producentów są zobowiązane do zagospodarowania całości produkcji dostarczonej przez swoich członków - zachęca MRiRW.

Resort w odpowiedzi przypomniał także, że producenci warzyw i owoców mogą otrzymywać wsparcie finansowe z programów obecnych organizacji producentów, których są członkami, a one są uprawnione do otrzymywania pomocy z budżetu Unii Europejskiej.

- Producenci owoców i warzyw zrzeszeni w organizacjach producentów posiadają zatem narzędzia pozwalające na skuteczne ograniczenie niekorzystnego wpływu kryzysu na ich sytuację ekonomiczną - zaznacza resort.

MRiRW cały czas monitoruje rynek

Co więcej, w piśmie do Krajowej Rady Izb Rolniczych zaznaczono, że MRiRW nieustannie monitoruje sytuację na całym rynku.

- Jednocześnie resort rolnictwa stale monitoruje rynek i analizuje informacje zebrane od producentów, konsumentów i przedsiębiorców. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dostrzega problemy występujące na rynkach rolnych i w ramach posiadanych możliwości podejmuje działania w celu poprawy warunków produkcji oraz satysfakcji dochodowej w polskim rolnictwie- zakończono.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych

Następny artykuł