Wielka Brytania - rolnicy
DR JEREMY BURGESS/Science Photo Library/East News
Autor Aneta Wasilewska - 12 Stycznia 2021

Brytyjski rząd wydał pozwolenie rolnikom. Ekolodzy natychmiast zareagowali

Rząd w Wielkiej Brytanii wydał pozwolenie dla rolników, w którym dopuszcza użycie pestycydów w uprawach buraka. Decyzja natychmiast przyciągnęła uwagę ekologów.

- Rząd Borisa Johnsona dał brytyjskim rolnikom zielone światło na zastosowanie pestycydów, które zabijają pszczoły - informuje portal Polishexpress.

Zezwolenie na użycie pestycydów, zakazanych na terenie UE

Pestycydy, o których mowa, zabijają pszczoły, przez co ich użycie zostało zakazane na terenie Unii Europejskiej. Nie mniej jednak po wyjściu z UE, Wielka Brytania zmienia przepisy. Pestycydy będą używana na uprawach buraków cukrowych.

Warto zaznaczyć, że minister środowiska George Eustice chce zezwolić jedynie na użycie pestycydów awaryjnie i nie dłużej niż przez 120 dni.

Jak się okazuje, to rolnicy zwrócili się do Ministerstwa Środowiska, by zezwolił na wykorzystanie pestycydów.

Rolnik nie straci wszystkich pieniędzy. Znalazł się chętny na nieidealne burakiRolnik nie straci wszystkich pieniędzy. Znalazł się chętny na nieidealne burakiCzytaj dalej

- Ministerstwo Środowiska tłumaczy, że pozwoli na „ograniczone i kontrolowane” użycie tiametoksamu (jednego z trzech szkodliwych neonikotynoidów) na wniosek związku rolników Sugar and the National Farmers Union - zaznaczył portal.

W sprawie głos zabrali ekolodzy

Wiadomość o pozwoleniu wydanym rolnikom szybko zainteresowała ekologów.

- To zła wiadomość dla pszczół: Rząd ugiął się pod naciskiem National Farmers Union i zgodził się na użycie wysoce szkodliwego pestycydu. Rząd zdaje sobie sprawę z ogromnych szkód, jakie neonikotynoidy wyrządzają pszczołom i innym owadom zapylającym, a przecież zaledwie trzy lata temu poparł ograniczenia w zakresie ich stosowania w całej Unii Europejskiej. Owady odgrywają istotną rolę, m.in. w zapylaniu upraw i polnych kwiatów, a także w recyklingu składników odżywczych, a ich liczba drastycznie się ostatnimi czasy zmniejszyła - cytuje słowa organizacji The Wildlife Trusts portal Polishexpress.

Co więcej, organizacja przypomniała, że jedynie w ciągu ostatniej dekady w Wielkiej Brytanii wyginęła 1/3 populacji pszczół.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Polishexpress

Następny artykuł