Wielkopolska Izba Rolnicza - mieszkania
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 5 Stycznia 2021

Nowe obowiązki dla właścicieli domów. WIR przypomina o zmianach

Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) przypomina o zmianach, które weszły w życie z początkiem roku. Od teraz właściciele domów będą mieli nowe obowiązki. Jak się okazuje, zobligowani będą do przesyłania informacji na temat tego, czego używają do ogrzewania budynków.

- Początek roku oznacza więcej obowiązków dla osób, które posiadających domy. Będą one musiały ewidencjonować to, czego używają do ich ogrzewania. Dane będą gromadzone w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), która ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków do 1 MW - przypomina Wielkopolska Izba Rolnicza.

CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie ogólnokrajowym systemem, w którym gromadzone będą informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym

- W ewidencji znajdą się przede wszystkim informacje na temat źródeł spalania paliw w budynkach wielolokalowych oraz domach jednorodzinnych. Uwzględnione zostaną również lokale usługowe i budynki publiczne, które ogrzewane są indywidualnie. Poza danymi o źródłach ciepła w ewidencji znajdą się też informacje na temat otrzymanej pomocy finansowej na termomodernizację budynku czy wymianę kotła grzewczego - zaznacza WIR.

Jak wiadomo, wykaz będzie uzupełniany. Między innymi przez kominiarzy, przeprowadzających okresowe przeglądy w budynkach mieszkalnych.

Czy rolnicy są bogaci? Wyjaśniamy, jak jest naprawdęCzy rolnicy są bogaci? Wyjaśniamy, jak jest naprawdęCzytaj dalej

Dlaczego wprowadzono CEEB?

-Projekt jest dofinansowany z Unii Europejskiej i będzie tworzony etapami, a całość ma być gotowa w sierpniu 2023 r. Zgodnie z planem w 2021 r. opublikowany zostanie komunikat ministra właściwego ds. budownictwa inicjujący uruchomienie deklaracji, a po trzech miesiącach, bo tyle wymaga ustawa, trafią do niej pierwsze dane - infomuje WIR.

I od tego czasu, wszyscy właściciele będą mieli rok na przesłanie elektronicznego formularza, w którym zamieszczona zostanie informacja, czym ogrzewany jest ich dom.

- W przypadku nowopowstałych obiektów będzie to konieczne 14 dni po oddaniu ich do użytkowania. Przesłanie takich danych ma być obowiązkowe- zaznaczono.

Dzięki zebranym informacjom samorządy będą dobierać odpowiednie polityki i programy do walki ze smogiem.

- Docelowo w rejestrze mają znaleźć się dane z ok. 5 milionów budynków - infomuje WIR.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza

Następny artykuł