Wieś - apel WIR
Marek BAZAK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 1 Lutego 2021

Mieszkasz na wsi? WIR apeluje "zamiast donosić, zapytaj, czy trzeba pomóc"

Konflikty między mieszkańcami, którzy z miasta przeprowadzili się na wieś, a rolnikami nie ustępują. Nowi mieszkańcy wsi uskarżają się na hałas, zapach i dochodzi do sytuacji, w których donoszą na rolników, zajmujących się pracami rolnymi. Jeszcze w zeszłym roku Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do wszystkich nowych mieszkańców wsi. Przypominamy słowa apelu, z którym zapoznać się powinni wszystkie osoby, które mieszkają na wsi lub się nad tym zastanawiają.

- Zamieszkałeś na wsi? Nie wzywaj policji do rolnika pracującego nocą na polu. Właśnie trwa produkcja tego, co za chwilę zjesz! - zaapelowała do mieszkańców wsi Wielkopolska Izba Rolnicza.

Jeszcze w czasie zeszłorocznych żniw, Wielkopolska Izba Rolnicza przypomniała wszystkim, którzy z miast przeprowadzili się na wieś, by pod uwagę wzięli specyfikę miejsca, w którym zamieszkali.

"Nie przeszkadzajcie rolnikom"

- Drodzy mieszkańcy wsi - nie przeszkadzajcie rolnikom w pracy. Obecnie okres żniw to krótki okres – ok. dwóch, trzech tygodni. Zbiór plonów odbywa się często w godzinach nocnych z uwagi na możliwość wystąpienia deszczu czy gradu, które zniszczyłyby całoroczną pracę rolników - zaapelowała WIR.

Bez skrupułów okradł gospodarstwo. Zdradziła go jedna zaskakująca rzeczBez skrupułów okradł gospodarstwo. Zdradziła go jedna zaskakująca rzeczCzytaj dalej

Wielkopolska Izba Rolnicza przypomina, że na polach, trwają prace, które mają znaczenie nie tylko dla rolnika, ale i dla każdego, kto kupuje później chleb, czy bułki.

- Praca rolnika jest pracą specyficzną, zależącą w 100% od aury! Z ziaren zbóż, które zbiera rolnik za twoim płotem, będą bułki i chleb, które zjadasz na śniadanie. Przeniosłeś się z miasta na wieś – zaakceptuj tę specyfikę, to Ty dołączyłeś do wiejskiej społeczności, więc dostosuj się do jej charakteru! Odgłosy zwierząt, odgłosy maszyn, nieprzyjemna woń obornika, to nieodzowny element produkcji rolniczej, której finalnymi produktami jest to, co jadasz każdego dnia - podkreśla WIR.

WIR: Zamiast donosić, zapytaj, czy trzeba pomóc

Jesienne prace polowe wiążą się z nieprzyjemnym zapachem, który może pojawić się na wsi, jednak, jak wskazuje WIR, nie wymaga on interwencji ze strony mieszkańców.

- Zbliża się okres jesiennych prac polowych – będą wtedy wywożone na pola obornik i gnojowica. Nieprzyjemny zapach możesz czuć przez kilka dni – obornik to naturalny nawóz wzbogacający glebę. Jego zapach zniknie 2-3 dni po zaoraniu. Nie zgłaszaj tego faktu policji, która zajmuje się tropieniem prawdziwych przestępstw. Twoje niepotrzebne interwencje tylko zakłócają sprawny przebieg prac polowych oraz potęgują zatargi i wzajemne urazy - informuje Izba Rolnicza.

Jak zauważono w apelu, zamiast interweniować razem z policją, warto zaproponować swoja pomoc, a jeśli nie to, chociaż zrozumieć specyfikę pracy rolników.

- Zamiast donosić, zapytaj, czy trzeba pomóc! Mieszkasz na terenie wiejskim – zintegruj się i zrozum specyfikę pracy Twoich sąsiadów rolników - apeluje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza, Okiem Rolnika

Następny artykuł