wieś
Twitter / @DanielWachowiak
Autor Magdalena Więckowska - 2 Grudnia 2020

Wieś Piłka: ksiądz i tak zorganizuje kolędę pomimo koronawirusa. Wpadł na pewien pomysł

Wieś Piłka - mało kto by o niej usłyszał, gdyby nie pomysł lokalnego prezbitera - księdza Daniela Wachowiaka. W dobie koronawirusa odwiedziny duszpasterskie zwane zwyczajowo kolędą oraz wigilijna Pasterka stanęły pod znakiem zapytania. W wielu miejscach w Polsce kolęda zostanie po prostu odwołana. Ksiądz Wachowiak stwierdził, że przeprowadzi wizytę duszpasterską w swojej wsi przed domami mieszkańców.

Wieś Piłka położona jest w Wielkopolsce, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim w gminie Drawsko.

Tegoroczna kolęda we wsi Piłka

Dla wielu osób, które deklarują się jako osoby wierzące kolęda jest jednym z ważnych wydarzeń w ciągu roku.

Sceptycy twierdzą jednak, że spotkania duszpasterzy w domach parafian to tylko pretekst do zabrania koperty z pieniędzmi.

Ilu ludzi, tyle opinii, lecz wiadome jest jedno - obecna pandemia koronawirusa postawiła pod wielkim znakiem zapytania ideę odwiedzania siebie nawzajem w domach.

Dla przypomnienia: zgodnie z rządowymi wytycznymi od 7 listopada w kościołach może przebywać maksymalnie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni budynku.

Zgodnie z rozporządzeniem wiemy, że będą obecne również obostrzenia dotyczące liczby osób podczas Wigilii: do 27 grudnia zakazane jest organizowanie spotkań w domach, w których uczestniczy więcej niż pięć osób. Do tej liczby nie wlicza się organizator spotkania i domownicy.

Kolęda dla mieszkańców Piłki

Ksiądz lokalnej parafii we wsi Piłka zdecydował, że zorganizuje kolędę, lecz w nieco innej formie niż zazwyczaj. Ksiądz Daniel Wachowiak ogłosił na swoim koncie na Twitterze, że spotkania z parafianami odbędą się na świeżym powietrzu na ich podwórkach.

Obiecał wspólną modlitwę, a później - nabożeństwo w intencji parafian. Podobnie rzecz będzie miała się z Pasterką, która odbędzie się na zewnątrz kościoła. W twitterowym poście możemy przeczytać:

Trzeba szukać sposobów. PASTERKA w mojej parafii na zewnątrz. Dzięki temu liczba osób spora, bo przepis pozwala na kult religijny z zachowaniem 1.5 m odległości od siebie. KOLĘDA - będę święcił domy z zewnątrz. Pomodlę się z rodziną na ich podwórku a później Msza św.

Przypomnijmy: Episkopat postanowił, że w kwestii organizacji lub odwołania wizyt duszpasterskich zadecydują biskupi poszczególnych diecezji.

Twitter

Następny artykuł