Wieś - ustawa
imago/Rainer Weisflog/EAST NEWS
Autor Aneta Wasilewska - 4 Lutego 2021

Hałasy i zapachy na wsi. Izba Rolnicza proponuje wprowadzenie ustawy

Zarząd Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Krajowej Rady Izb Rolniczych, by za przykładem Francji, w Polsce została wprowadzona ustawa o "o ochronie sensorycznego dziedzictwa wsi", czyli o ochronie hałasu i zapachu na wsi. Uregulowanie tego obszaru prawem, mogłoby, zdaniem PIR przynieść korzyść dla rolników.

Pomorska Izba Rolnicza jeszcze 28 stycznia bieżącego roku skierowała pismo do Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, w którym probonuje, by Polska poszła za przykładem francuskiego Senatu i wprowadziła ustawę "o ochronie sensorycznego dziedzictwa wsi".

- 21 stycznia 2021 roku francuski Senat ostatecznie przyjął ustawę "o ochronie sensorycznego dziedzictwa wsi" (tj. o ochronie hałasów i zapachów na wsi). Ten krótki akt prawny zaczyna się od spostrzeżenia, że coraz częściej dochodzi do sporów sąsiedzkich pomiędzy napływowymi (z miast) mieszkańcami wsi, a od zawsze mieszkającymi tam rolnikami, gdzie napływowym mieszkańcom nie odpowiada zapach obornika na wsi, pianie koguta z rana czy dokańczanie żniw o późnych porach wieczornych i nocnych - wskazuje PR.

Podobna ustawa potrzebna jest w Polsce

Przedstawiciele Izby Rolniczej zauważają, że w Polsce pojawiają się równie problematyczne kwestie.

Rolnik stracił panowanie nad pojazdem. Zniszczył ciągnik, dom i słup oświetleniowyRolnik stracił panowanie nad pojazdem. Zniszczył ciągnik, dom i słup oświetleniowyCzytaj dalej

- Jak wiemy, w Polsce również są podobne problemy i w związku z tym, Zarząd Pomorskiej Izby Rolniczej stoi na stanowisku, że podobne rozwiązanie jak we Francji, należałoby wprowadzić i w Polsce - zaznaczono w piśmie.

Przyjęcie podobnej ustawy, miałoby przynieść dla rolników.

- Wówczas to, polscy rolnicy, podobnie jak ich francuscy koledzy, przestaliby obawiać się spraw sądowych za kwestie związane z ich codzienną pracą w gospodarstwie, która integralnie związana jest z procesem produkcji żywności na obszarach wiejskich - napisano.

Wprowadzenie pojęcia "dźwięki i zapachy"

- Stoimy na stanowisku, że ustawa mogłaby wprowadzić swoiste pojęcie środowiskowe: "dźwięki i zapachy", jako dodatkową charakterystykę przestrzeni naturalnych. Jesteśmy przekonani, że wspomniane "dźwięki i zapachy" są częścią naszego dziedzictwa narodowego, obok krajobrazów, różnorodności biologicznej, jakości powietrza na wsi czy troski o żywe istoty stanowiące inwentarz każdego polskiego gospodarza - zaproponowano.

Zarząd Pomorskiej Izby Rolniczej liczy na to, że prezes KRIR podejmie odpowiednie kroki w sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Pomorska Izba Rolnicza, Agropolska

Następny artykuł