Wieś - mieszkańcy
Screen z nagrania Gazeta Lubuska
Autor Aneta Wasilewska - 13 Lutego 2021

Stanowice: mieszkańcy mają dość hałasu. Wieś zaczyna przypominać strefę przemysłową

W województwie lubuskim, w gminie Bogdaniec położona jest niewielka wieś Stanowice. Dookoła znajdują się lasy, można pomyśleć, że dookoła panuje cisza i spokój. Niestety, jest zupełnie inaczej. Wieś powoli zaczyna przypominać strefę przemysłową, w której o ciszy można jedynie pomarzyć. Mieszkańcy wsi, których jest blisko 300, mają już dość tego, co dzieje się w miejscowości.

- W Stanowicach znajduje się między innymi zakład utylizacji baterii, a do niedawna funkcjonowała tam także elektrociepłownia na biomasę. Działalność obu firm mocno doskwierała mieszkańcom, ale we znaki dawała się im szczególnie ta druga, bo stała zaledwie kilkadziesiąt metrów od najbliższych domów - informuje o sprawie portal Gazeta Lubuska.

Mieszkańcy nie cieszyli się długo

Zakład wybudowany został w centrum wsi, dookoła niego znajdowały się domy i bloki. Jak przekazywali mieszkańcy, z zakładu cały czas było słychać "ciągły i jednostajny" hałas.

- Zanim jeszcze ta firma zaczęła działać w naszej miejscowości, mówiono nam, że to będzie fabryka doniczek, później, że zakład zajmujący się zbijaniem palet. Cieszyliśmy się, że wieś się rozwija, że powstaną nowe miejsca pracy. Zaniepokoiliśmy się, kiedy już zaczęliśmy widzieć tam jakieś kominy, piece. Zaczęliśmy protestować, ale nikt nie słuchał naszego głosu - przekazał w rozmowie z portalem sołtys, Tomasz Cieśla.

Traktorzysta urządził kulig i uciekał przed policją. Teraz odpowie przed sądemTraktorzysta urządził kulig i uciekał przed policją. Teraz odpowie przed sądemCzytaj dalej

I chociaż dziś elektrociepłownia skończyła już działać, radość mieszkańców nie trwała długo. W zeszłym roku na wsi otworzyła się firma odpowiedzialna za produkcję pelletu drzewnego. Zdaniem mieszkańców, nikt nie został zapytany o to, co sądzą o kolejnej inwestycji w centrum wsi.

- Od listopada hałas towarzyszy nam już niemal bez przerwy - w ciągu dnia i w nocy, praktycznie przez całą dobę. Musiałam zamontować w swoim mieszkaniu podwójne okna, ale ten hałas wciąż słychać. Nie da się przez niego spać, nie da się żyć! - przekazała w rozmowie z portalem jedna z mieszkanek.

Niestety, hałas nie jest jedynym problemem. Z hali, która znajduje się na terenie firmy, wydobywa się pył. Protesty mieszkańców w sprawie sprawiły, że na terenie firmy stanęły ekrany akustyczne, jednak, jak twierdzą mieszkańcy, płot nie chroni ich przed niczym.

Wszyscy wiedzieli, co szykuje firma?

Prezes Ziro Pellet, Paweł Kujawa, nie zgadza się z zarzutami mieszkańców wsi. W rozmowie z portalem wyznał, że przedstawiciele jego formy spotykali się z mieszkańcami, z wójtem. Mieszkańcy mieli być bardzo dobrze poinformowani o tym, jakie działania będą prowadzone na wsi. Co więcej, niedogodności, które pojawiły się w ostatnim czasie, wynikają jedynie z tego, że firma "jest na etapie rozruchu", a gdy on się zakończy, wszystko wróci do normy.

- Zakład w Stanowicach to najnowocześniejszy obiekt w Europie, który spełnia wszystkie normy emisyjne nałożone przez prawo i posiada wszystkie wymagane zgody oraz zezwolenia. W tej chwili wciąż optymalizujemy działanie maszyn i urządzeń, testujemy zabezpieczenia i to powoduje, że ten hałas jest trochę większy niż normalnie. Ten proces potrwa jeszcze około 2 miesięcy. Sprawdzamy we własnym zakresie normy natężenia hałasu i one nie są przekroczone- przekazał Kujawa.

Tyle że mieszkańcy nie wierzą w takie zapewnienia. Do gorzowskiej delegatury Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska wpłynęło już zgłoszenie o uciążliwej działalności zakładu.

- Wcześniej inspektorzy odbyli już patrol ekologiczny oraz przeprowadzili na miejscu wizję lokalną, która potwierdziła emisję hałasu wydobywającego się z zakładu. Na pierwszy kwartał tego roku zaplanowano kompleksową kontrolę w zakresie emisji hałasu emitowanego z zakładu w Stanowicach - informuje portal.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Gazeta Lubuska

Następny artykuł